// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Primăria Alba Iulia vizează amenajarea unei parcări subterane în Piața Iuliu Maniu și nu renunță la ridicarea mașinilor. Mircea Hava: Azi-dimineață eu i-am trimis să le ridice de la Bowling

Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, a declarat, joi, în cadrul unei conferințe de presă, că nu renunță la ridicarea mașinilor parcate neregulamentar, precizând că azi-dimineață chiar el i-a trimis să le ridice pe cele parcate neregulamentar, la Bowling. De asemenea, Hava a spus că primăria vizează construirea unei parcări subterane în Piața Iuliu Maniu.

”Această măsura este pentru nesimțire. Vă dau un milion de exemplu, poți să-ți bagi mașina în curte? Nu (…) Luați-o pe străzile patriei și o să vedeți că e plin de mașini care sunt pe trotuare. Plin de mașini care stau acolo unde nu trebuie (…) Vă dau un exemplu, azi dimineață, eu i-am trimis să ridice mașini. La Bowling, la cinci metri, parcări goale, dar noi am oprit aici în intersecție, că așa vrem noi. Nu renunț la chestiunea asta”, a spus Hava.

De asemenea, primarul a precizat că se dorește amenajarea unei parcări subterane, în centru, dar pentru acest lucru este nevoie de bani, care deocamdată nu sunt.

”Sub piața Iuliu Maniu, dedesubt, pe două nivele, deasupra iarbă și flori”, a spus Mircea Hava.

Autovehiculele parcate neregulamentar în Alba Iulia sunt ridicate, începând din februarie, iar șoferii au de plătit, pentru recuperarea lor, 380 de lei, plus TVA, dar și o amendă contravențională.

Reprezentanții Primăriei municipiului Alba Iulia au explicat că primele autoturisme care vor fi ridicate și depozitate în locuri special amenajate sunt cele abandonate pe spațiul public, dar și cele parcate neregulamentar, pentru care există sesizări în acest sens la Poliția Locală.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...

23 Răspunsuri la Primăria Alba Iulia vizează amenajarea unei parcări subterane în Piața Iuliu Maniu și nu renunță la ridicarea mașinilor. Mircea Hava: Azi-dimineață eu i-am trimis să le ridice de la Bowling

  1. marius 08.02.2018 la 16:54

    Rugam primaria sa fie atenta ca visul sa nu se transforme in cosmar.

  2. Pieton 08.02.2018 la 17:59

    Probabil cineva a pierdut la bowling sau a trebuit sa plateasca si de acolo a aparut supararea.

  3. Ovidiu 08.02.2018 la 18:28

    Scuze,acest om cred că e bolnav..vă rog,aveți grijă de el..
    Oare,cănd vom scăpa de el?

  4. danezul 08.02.2018 la 18:31

    Cred ca dl primar ar trebui sa reciteasca cele 2 carti primite de la celebrul arhitect danez Jan Gehl care a vizitat orasul nostru si a facut unele recomandari i materie de urbanistica: piste de biciclete, zone verzi si de agrement, nu parcari:

    https://ziarulunirea.ro/foto-cum-arata-un-oras-atractiv-pentru-locuit-in-viziunea-celebrului-arhitect-danez-jan-gehl-doua-carti-de-studiu-pentru-primarul-mircea-hava-361404/

  5. Ovidiu 08.02.2018 la 18:35

    Acest om nu a fost in stare să amenajeze o piață alimentară și el vorbește de parcare subterană!Rușine !Numai minciuni de 28 de ani!

  6. m 08.02.2018 la 20:09

    pe doua nivele subterane sa nu strice belvederea fratilor florea. sa le puna si lor iarba in fata ca singuri nu au fost in stare. ar fi trebuit sa-i oblige sa-si amenajeze singuri parcare subterana pentru hotel nu sa stea parcarea ocupata de cei care se cazeaza la hotel. daca ai proces nu ai unde sa parchezi ca e plin ochi. si despre constructia noului tribunal nu se mai aude nimic? le-a trebuit teren, sa-l aiba si nu face nimeni nimic.

  7. HH 08.02.2018 la 21:12

    CATA AROGANTA, CAT POPULISM IEFTIN ! GARGARA CU PARCAREA SUBTERANA DIN CENTRU O ” VANTURA” DE CATE ORI ARE OCAZIA DE VREO TREI ANI !

  8. Cae Indru 08.02.2018 la 21:18

    Mulţumim primăriei pentru stoparea nesimțirii! Nu vă opriți din ridicatul mașinilor celor care comentează pe aici dar nu respectă nici o regulă!

  9. Șică Mandolină 08.02.2018 la 21:18

    O sa renunti tu boierule in curand pentru ca or sa te dea proprietari in judecata si pe tine si pe parlitii aia de la firma de ridicari ca le-ati deteriorat masinile. Sa vedem de unde o sa platiti daunele… Tot din banii contribuabililor?

  10. nasul 08.02.2018 la 21:47

    daaa, suparat primarul pe zona bowling…probabil din cauza comentariilor

  11. Alegatorul 08.02.2018 la 22:42

    Vizează sau visează?!!?!!?!?

  12. dolfi 08.02.2018 la 22:47

    cu rablele ridicate ptr parcare aiurea tre’ procedat ca si cu maidanezii. Daca nu vine proprietarul sa-si ridice rabla dupa cateva zile, sa fie trimisa rabla la presa de la fier vechi.

    • Eu 09.02.2018 la 2:53

      Cata frustrare ai mai nene,te deranjeaza ca tot omul de rand are o masinuta si nu mai aveti loc voi boierilor sa defilati pe bulevard. Am vazut cum selecteaza masinile si e clar ca voi aia cu portofel si obraz gros scapati.Atata ura aveti in voi….

  13. marius 09.02.2018 la 7:58

    ,,sa fie trimisa rabla la presa de la fier vechi.,,
    Domnule dolfi, s-ar putea ca presa la care urmează sa fie trimise mașinile sa fie una scrisă?
    În rest ca-ntotdeauna aveți perfectă dreptate. Și câinii și mașinile sunt suflete moarte. Dar n-ar fi mai bine să se desființăm maidanul și să construim parcări subterane?
    Ps. Poate găsim în zonă ceva zăcăminte de sare. Ar trebui făcute prospecții. S-ar exploata sarea, iar în galerii se vor amenaja parcării cu sare și nu cu plată. Astfel am contribui la dezvoltarea infrastructurii subpământene pentru cei cu suflete negre.Cum vi se pare propunerea? Nu-i așa că-i logică?

    • dolfi 09.02.2018 la 9:02

      e foarte logica propunerea, la fel ca propunerea mea. Acest popor merita sa i se puna jugul la gat la cat de cretin e! De ani de zile parcarile-s insuficiente in orasul asta, dar n-am vazut sa se asocieze soferii sa mearga la primarie sa ceara parcari! NU! S-au umilit ca sclavii atunci cand s-a introdus „parcare cu plata de langa bloc”.
      In rest, fiecare parcheaza pe oriunde fara sa-i pese de ceilalti cetateni!
      De ce mi-ar pasa mie de niste ghiolbani? Pentru acestia, presa tata, are tara nevoie de materie prima!
      Acuma ca tovu mircea ridica masini va scremeti un pic si gata, pozitia ghiocel si apoi inghititi!
      Nu va stiti cere drepturile, nu va stiti obligatiile, incercati toti sa ciupiti cate ceva si va complaceti in mocirla perpetuua!

      • Tara lui Papura Voda 09.02.2018 la 15:29

        Mai bine de atat nu se putea explica!
        Dar n-ai cui…mama prostilor e mereu gravida !

  14. marius teicu 09.02.2018 la 8:52

    Marius , esti smecher tu si spiritual , dar la gramatica limbii romane mai ai lacune destul de serioase….”iar în galerii se vor amenaja parcării ….”si pentru cel cu „masinuta omului de rand „‘.. ai auzit stimabile cum e in tarile civilizate??? …se pune o bulina verde pe parbrizul masinilor cu euro5 si euro 6 si doar astea au voie in centrul localitatilor ….celelalte pas…..sau platesc o taxa destul de piperata … daca li-i lene sa-si mai dea curu jos din masina din cand in cand si sa-si aduca aminte ca stiu sa mearga si pe jos…..

  15. marius teicu 09.02.2018 la 8:55

    A, si inca ceva … pe tine cine te opreste sa fii si tu boier si sa defilezi bulevard????, ….

  16. andrei 09.02.2018 la 9:44

    #susțin.ridicarea.mașinilor!

  17. marius 09.02.2018 la 9:55

    Corect. …se pune o bulina verde pe parbrizul masinilor cu euro5 si euro 6 si doar astea au voie in centrul localitatilor,, .Să înțeleg că doar cei de dreapta,a semeni ție, au dreptul în centrul localităților. Nu uitați, când manifestați prin CENTRU să vă puneți bulina verde. Să știm și noi cine are euro5, euro6, dar mai ales EURO.
    PS. Cineva spunea : Și roșia a fost verde înainte de a fi roșie.Succes!!!!
    Când te coci, anunță-ne și pe noi. Poate venim să te vedem pe raft.

  18. Gâgă 09.02.2018 la 16:02

    Ce moacă de terchea – berchea !

  19. CIUFU 09.02.2018 la 22:40

    FRATILOR LASATI VRAJEALA SI UMBLATI LA ROTI SI PARBRIZE SI ATUNCI SA VEDETI CUM LE DUC IN PARCARE.
    REORIENTATIVA, SUCCES.

  20. Unu din Alba 10.02.2018 la 17:09

    A zis cineva mai sus : Hava nu a terminat piata centrala in atatia ani si acum ne minte fara rusine ca face parcare subterana . De cand este el primar aici nu a facut pt. oras decat din interesele lui personale de unde a scos bani grei. Apropo de ridicarea masinilor : Masinile se ridica dupa bunul plac a primarului la ordin. Masinile jmecherilor de la primarie sau curtea de apel nu vor fi ridicate niciodata chiar daca stau si pe trotuar. Legea asta e pentru noi oamenii de rand pe care Hava ne considera niste fraieri. Pana nu scapam de acest Hava nu o sa ne mearga niciodata bine. Daca tot e vorba de ridicat masini de ce nu le ridica si masinile celor ce ocupa banda 1 de langa blocul 280? Acolo chiar ar fi nevoie!