Ştirea zilei

Primăria Alba Iulia va încerca din nou exproprierea locatarilor din blocul G2 – „Turturica”: Planuri pentru a crea mai multe locuri de parcare

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia va încerca din nou exproprierea locatarilor din blocul G2 – „Turturica”: Planuri pentru a crea mai multe locuri de parcare

Au trecut mai bine de 2 ani de când Consiliul Local Alba Iulia a votat PUZ-ul privind demolarea blocului G2, supranumit „Turturica”, pentru a se construi locuri de parcare, însă lucrurile au rămas la acelaşi stadiu. Ba mai mult, unele locuinţe de acolo sunt încă ocupate, iar primăria nu a reușit să le răscumpere.

În dezbaterea publică privind bugetul local al Municipiului Alba Iulia pe anul 2022, a fost adusă în discuție această problemă și, potrivit celor spuse de către primarul municipiului, Gabriel Pleșa, sunt bani alocați pentru exproprierea celor care locuiesc

„Nu s-a abandonat niciun proiect. «Turturica» știți că reprezintă şi o problemă socială și noi am încercat anul trecut din nou să răscumpărăm acele proprietăți rămase, mai exact 23, și nu s-a putut. În condițiile acestea, prin bugetul pe care îl vom vota, vom aloca bani pentru exproprierea celor de acolo. Am făcut din nou anchete sociale, există doar 5 cazuri care și locuiesc acolo, pe care le vom prelua ca și cazuri sociale, restul sunt proprietari care ba nu sunt în țară, ba au altă proprietate și oricum nu sunt interesaţi de acest lucru. Deci, îi vom expropria din interes public. Trebuie să vă spun că suma de expropriere este la fel cu cea cu care am încercat să răscumpărăm. Sigur, ei au posibilitatea să dea în judecată primăria pentru preț, asta nu înseamnă că se opresc lucrările. Mai mult, din păcate, undeva la 10 – 12 proprietăți sunt ipotecate la bănci, va trebui să avem o discuție cu băncile, probabil acestea nu vor accepta acest preț, s-ar putea să avem niște procese cu băncile respective. În aceste condiții, am dus bani la buget prin care expropriem și demolăm acea construcție. Avem un PUZ sau PUD de vreo 2 ani de zile votat acolo și vom găsi resurse pentru a construi acea parcare”, a precizat primarul Gabriel Pleșa.

Acum 2 ani, s-a votat un proiect prin care se propune construirea unei parcări supraetajate pe strada Arnsberg, pe amplasamentul creat după demolarea blocului G2, noua clădire având regimul de înălțime P+2E și o capacitate de 144 de locuri de parcare interioare şi 27 de locuri de parcare exterioare.

Clădirea propusă în regim de înăl­țime P+2E are o formă poligonală în plan cu 6 laturi, având dimensiunile 49,80 m, 26,40 m, 42,37 m, 22,66 m, 17,80 m, 21,24 m. La parterul clădirii se regăsesc spațiile de parcare, cele 2 noduri de scară pentru evacuare precum și ascensorul prevăzut pentru o capacitate de 8 persoane/630 kg. Adițional au fost propuse spații tehnice pentru: staţia de pompare a apei pentru hidranţi, precum şi tabloul electric general la parter. Clădirea este interconectată prin 4 rampe (2 pentru urcare, respectiv 2 pentru coborâre).

Așadar, în acest an se va încerca din nou răscumpărarea și exproprierea locatarilor din bloc. Rămâne doar să vedem care vor fi rezultatele și dacă vor mai trece încă 2 ani până ca lucrurile să fie așa cum trebuie.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat

Ioana Oprean

Publicat

în

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]

Citește mai mult