Actualitate

Primăria Alba Iulia sprijină dezvoltarea energetică durabilă a comunelor din vecinătate

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Primăria Municipiului Alba Iulia contribuie la materializarea proiectului „CONURBANT – An inclusive peer-to-peer approach to involve EU CONURBations and wide areas in participating to the CovenANT of Mayors”. Inițiativa este finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Intelligent Energy Europe, Municipiul Alba Iulia având calitatea de partener, într-un consorțiu format din 15 municipalități, instituții publice și societăți de consultanță din 7 țări europene, respectiv din comunități a căror populație însumează peste 2 milioane locuitori. Consorțiul este coordonat de municipalitatea Vicenza din Italia.

Activitățile din cadrul acestui proiect vin în ajutorul orașelor de dimensiuni medii și mari precum și a comunităților mici din jurul acestora prin realizarea Planurilor de Acțiune privind Energiile Durabile (PAED) în conformitate cu exigențele inițiativei Comisiei Europene referitoare la Convenția Primarilor. PAED-ul înglobează, în esență, o serie de măsuri pe termen scurt și mediu care vizează creșterea eficienței energetice a clădirilor publice, utilizarea rațională a energiei în locuințe și clădiri din sectorul rezidențial și industrial, sustenabilitatea sistemului de transport urban, modernizarea sistemului de iluminat public, precum și producerea unei părți importante a energiei necesare din surse regenerabile.

Primăria Municipiului Alba Iulia sprijină prin intermediul acestui proiect realizarea a 4 PAED-uri în comunele Sîntimbru, Berghin, Ciugud și Ighiu, localități care constituie conurbația vizată de demersul curent.

Rolul major al Municipiului Alba Iulia în calitate de partener al proiectului îl constiuie oferirea de suport pentru realizarea inventarului de bază privind emisiile, pe care să se sprijine PAED-ul, conturarea măsurilor de eficienţă energetică, a proiectelor de dezvoltare importante în domeniul energiei, transportului sau protecției mediului și nu în ultimul rând, punerea în aplicare a Planurilor de Acțiune privind Energia Durabilă la nivel de conurbație. Totodată, în cadrul acestui proiect, Municipiul Alba Iulia este lider al grupului de activități dedicat sesiunilor de training și vizitelor de studiu practice realizate între cei 15 parteneri, dar și oraș tutore pentru patru dintre municipalitățile partenere – Timișoara, Arad, Vratsa (BG) și Salspils (LV).

Acest proiect confirmă și face cunoscute în țară și în afara ei, rezultatele administrației locale din ultimii 5 ani orientate spre transformarea orașului Alba Iulia într-un oraș verde, care își gandește rațional și pe termen lung resursele. Avem un oraș cu un transport public modern și foarte puțin poluant, școli și grădinițe izolate termic, centre de zi și rezidențiale alimentate cu energie solară, suprafețe de zone verzi a căror mărime, calitate și număr crește semnificativ de la an la an, mulți arbori plantați recent, Parcul Dendrologic și zona de agrement Mamut, parcul din șanțurile Cetății, 10 km de piste de biciclete amenajate sau în curs de amenajare, o localitate canalizată în curând în proporție de 90% și cu o stație de epurare nouă. Suntem mulțumiți că aceste realizări care au îmbunătățit semificativ calitatea vieții în oraș le putem împărtăși și altor administrații locale, care le pot aprecia și valorifica în interesul propriu”, a declarat Mircea HAVA, Primarul municipiului Alba Iulia.

Avantajul acestui proiect pentru Alba Iulia și pentru conurbație este că aceste administrații își prioritizează din punct de vedere tehnic și își legitimează prin consultare și suportul cetățenilor, viitoarele proiecte pe care le pot elabora și implementa cu fonduri nerambursabile din alocarea financiară a Comisiei Europene pentru perioada 2014 – 2020, dar nu numai. O administrație responsabilă își gândește strategic dezvoltarea în timp, încercând să fructifice atât resursele proprii, cât mai ales cele pe care le poate atrage din exterior. Viitorul energetic al colectivităților locale trebuie gândit verde, competitiv, inclusiv și durabil”, a precizat, Nicolaie MOLDOVAN, Administratorul public al Municipiului Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene” Economistul Radu Georgescu afirmă că România nu mai este tratată de investitori ca o țară cu rating „investment grade”, chiar dacă agențiile internaționale nu au coborât încă oficial calificativul în categoria „junk”. Într-o postare amplă publicată pe rețelele sociale, […]

Citește mai mult

Actualitate

Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate

Ioana Oprean

Publicat

în

Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]

Citește mai mult

Actualitate

CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri

Bogdan Ilea

Publicat

în

CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]

Citește mai mult