Primăria Alba Iulia pregătește ”Marea Deratizare” a municipiului – Licitație pentru un contract de peste un milion de euro pe o perioadă de 5 ani
Primăria Alba Iulia a lansat recent licitația pentru delegarea gestiunii serviciului public de deratizare, dezinsecție și dezinfecție în municipiu. Valoarea estimată a contractului este de 4.844.055,6 lei (aproximativ 1.076.000 de euro), durata acestuia fiind de 5 ani, posibilitate de prelungire conform legislaţiei în vigoare.
Potrivit notei de fundamentare, ”autoritatea publică locală urmăreşte ca prin alegerea formei de delegare de gestiune prin concesiune să se realizeze următoarele obiective şi cerinţe: securitatea serviciilor furnizate/prestate; continuitatea serviciilor din punct de vedere cantitativ si calitativ; adaptabilitatea serviciilor la cerinţele comunităţii locale; accesul liber la servicii si la informaţiile referitoare la acestea; tarifarea echilibrata a serviciilor furnizate/presate; utilizarea eficienta a fondurilor publice in activitatea de deratizare, dezinsecţie si dezinfecţie in municipiu; satisfacerea cu prioritate a nevoilor utilizatorilor; rezolvarea problemelor de ordin economic, social şi de mediu ale localităţilor”.
Cantităţile estimate pentru efectuarea activităţilor de deratizare, dezinsecţie, dezinfecţie sunt următoarele:
Dezinsecţie: spaţii verzi 677795 m.p.; unităţi de învăţământ, instituţii publice 329.810 m.p.; pieţe, târguri, oboare m.p.; zone neconstruite 23182 m.p
Deratizare: spatii verzi 677795 m.p.; unitati de invatamant, institutii publice 329.810 m.p.; pieţe, târguri, oboare m.p. zone neconstruite 23182 m.p
Dezinfecţie: unităţi de învăţământ, sanitare şi institutii publice 137.730 m.p.; spatii inchise ale domeniului privat (unitati de invatamant şi sanitare, institutii publice) şi la solicitarea Direcţiei de Sanatate Publică Alba, acolo unde se constată existenţa unui focar de infecţie sau pentru prevenirea unui focar de infecţie, conform legislaţiei in vigoare.
Conform informațiilor publicate pe SEAP, firmele interesate își pot depune oferta până la data de 7 septembrie 2017.
Cuantumul garantiei de participare la licitație este de 40.000 lei. Perioada de valabilitate a garantiei este cel putin egala cu perioada de valabilitate a ofertei. Garantia de participare trebuie sa fie irevocabila.
Între condițiile impuse ofertanților regăsim:
– ”nivelul minim al cifrei de afaceri globale anuale pe ultimii trei ani (2014, 2015, 2016) trebuie sa fie cel putin egala: 8.000.000 lei, fara TVA„
– experiență similară – prestarea în cursul unei perioade care acopera cel mult 3 ani (calculati anterior datei limita de depunere a ofertelor), unor contracte de servicii care au avut ca obiect prestarea/concesionarea unor servicii similare celor ce fac obiectul contractului scos la licitație (dezinsectie, dezinfectie si deratizare), în valoare cumulata de minim 4.000.000 lei fara TVA.
Reamintim că în Alba Iulia, în perioada 2011 – martie 2017, dezinsecția, dezinfecția și deratizarea au fost făcute de firma Coral IMPEX SRL care, tot în urma unei licitaţii, a concesionat pe 5 ani serviciul. Valoarea estimată a contractului a fost de 950.000 de lei în fiecare an, iar în acest timp a fost majorată de două ori.
Primăria a demarat în februarie 2017 licitaţia pentru noul contract, însă deoarece procedura nu s-a finalizat până la expirarea contractului anterior, în 22 mai 2017, administrația locală a publicat o invitaţie de participare pentru concesionarea serviciului prin achiziţie directă. Acest contract (în valoare de 67.836 de lei), câștigat tot de Coral IMPEX SRL, se va derula până la sfârşitul anului 2017 sau până la finalizarea prezentei licitaţii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Bani plătiți nejustificat la Primăria Roșia de Secaș. Curtea de Conturi: cheltuieli de personal majorate cu peste 154.000 de lei
Bani plătiți nejustificat la Primăria Roșia de Secaș. Curtea de Conturi: cheltuieli de personal majorate cu peste 154.000 de lei Un audit al Curții de Conturi a României scoate la iveală mai multe abateri privind plata cheltuielilor de personal la Primăria Roșia de Secaș, pentru perioada 2024–2025. Auditorii au identificat majorări salariale acordate peste limitele […]
VIDEO | Școală modernizată ca la oraș în comuna Ohaba. 40 de copii beneficiază de condiții de ultimă generație. Primarul Adrian Mihălțan: „Am crezut că se poate și la noi ca în alte părți”
Școală modernizată ca la oraș în comuna Ohaba. 40 de copii beneficiază de condiții de ultimă generație. Primarul Adrian Mihălțan: „Am crezut că se poate și la noi ca în alte părți” Școala Gimnazială din Ohaba, care deservește elevii din comuna Ohaba, a fost recent modernizată, iar acum oferă condiții moderne de studiu, la standarde […]
Foto | Felicia Boca și Andrei Zobrinschi, absolvenți ai Colegiului Militar din Alba Iulia, șefi de promoție în academiile militare
Felicia Boca și Andrei Zobrinschi, absolvenți ai Colegiului Militar din Alba Iulia, șefi de promoție în academiile militare An de an, absolvenții Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia reușesc să scrie povești de succes, confirmând valoarea educației primite în școală, dar și ambiția, perseverența, munca și dedicarea demonstrate pe parcursul pregătirii în academiile […]