Primăria Alba Iulia – Achiziții directe de aproape 500.000 de lei pentru măşti de protecţie, dezinfectanţi şi combinezoane
Primăria din Alba Iulia a cumpărat prin achiziţie directă dezinfectanţi, măşti de protecţie şi combinezoane în valoare totală de aproape jumătate de milion de lei.
Procedura a fost derulată în contextul în care începând cu data de 15 mai 2020, la finalul stării de urgenţă,
este obligatorie purtarea măştilor în spaţiile publice închise şi în mijloacele de transport.
Astfel, a fost cumpărată cantitatea de 1.000 de litri de dezinfectanţi, tip TP1, de la societatea Rego Com SRL, cu suma de 40.000 de lei. Un alt contract se referă la achiziţia a 6.000 de combinezoane de unică folosinţă de la firma Kosmos Tre SRL cu o valoare totală de 372.000 de lei.
Administraţia locală a mai achiziţionat 1.000 de măşti cu factor de protecţie FP2 de la firma Sanrotex Trading SRL cu suma de 12.500 de lei.
Ultimul contract se referă la cumpărarea a 10.000 de măşti de protecţie de unică folosinţă pentru valoarea de 32.000 de lei. Furnizorul este societatea Karesta Store SRL. Suma totală a achiziţiilor directe este de 456.000 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | O tânără din Alba, pasionată de desen și pictură, creează adevărate opere de artă. „Nu urmăresc perfecțiunea. Încerc să surprind esența – acea „scânteie” a persoanei sau a ideii pe care o redau”
O tânără din Alba, pasionată de desen și pictură, creează adevărate opere de artă. „Nu urmăresc perfecțiunea. Încerc să surprind esența – acea „scânteie” a persoanei sau a ideii pe care o redau” Andreea Sîntejudean este o albaiuliancă talentată și pasionată de tot ce este frumos, care fără studii sau cursuri în desen și pictură, […]
Bugetul municipiului Alba Iulia, rectificat cu peste 166,6 milioane de lei: Banii merg către proiecte europene, investiții, educație, cultură, recreere și infrastructură
Bugetul municipiului Alba Iulia, rectificat cu peste 166,6 milioane de lei: Banii merg către proiecte europene, investiții, educație, cultură, recreere și infrastructură Consiliul Local al municipiului Alba Iulia este chemat să aprobe o nouă rectificare a bugetului general de venituri și cheltuieli pentru anul 2026. Propunerea prevede o rectificare pozitivă de 166,685 milioane de lei, […]
VIDEO | A început Transylvania Fest: Cetatea Greavilor a prins viață în atmosferă medievală. Trei zile pline de meșteșugari și spectacole
A început Transylvania Fest: Cetatea Greavilor a prins viață în atmosferă medievală. Trei zile pline de meșteșugari și spectacole Prima ediție a Transylvania Fest a început astăzi, 4 septembrie 2026. Timp de 3 zile, centrul comunei Gârbova și Cetatea Greavilor găzduiesc un program variat de activități, de la demonstrații și ateliere medievale la spectacole, muzică […]