PRIMĂRIA AIUD: Un nou proiect cu finanțare europeană demarat la Aiud
Astăzi, 31 mai 2019, în Sala Ion I.C. Brătianu a Primăriei municipiului Aiud, a avut loc conferința de deschidere a proiectului „Administrație publică locală eficientă pentru cetățeni”, proiect cofinanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Capacitate Administrativă 2014 – 2020.
Proiectul este implementat de către Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Aiud, în parteneriat cu Asociația Română pentru Transparență și are o valoare totală de 3.372.190,25 lei, valoarea cofinanțării UE fiind de 2.846.403,24 lei, valoarea cofinanțării din bugetul național de 458.343,20 lei iar contribuția din bugetul local de 43.963,23 lei.
În cadrul conferinței au fost prezentate obiectivele proiectului, activitățile, implementarea principiilor orizontale, rezultatele așteptate în urma implementării acestuia, precum și asistența oferită țării noastre de către Uniunea Europeană.
La conferința de deschidere a proiectului au fost prezenți reprezentanți ai Asociației Române pentru Transparență, reprezentanți ai autorităților locale, ai societății civile și parteneri locali ai instituției noastre
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei Agenția Națională pentru Protecția Mediului a anunțat miercuri, 24 iulie 2024, depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul Drum de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)