Primarul din Alba Iulia, salariu mai mare decât președintele României! Viceprimarii, la egalitate cu Iohannis
Primarul din Alba Iulia, salariu mai mare decât președintele României! Viceprimarii, la egalitate cu Iohannis
Unii primari din țară au ajuns să câștige mai mulți bani chiar decât Klaus Iohannis, președintele României. Aceștia, împreună cu viceprimarii, care gestionează proiecte europene beneficiază de un sport de 50% din salariu.
În această situație se află și primarul Gabriel Pleșa care în luna martie a anului 2023 a încasat o indemnizație lunară de 28.080 de lei, în timp ce președintele a încasat 24.960 de lei.
De asemenea și viceprimarii Municipiului Alba Iulia, Emil Popescu și Marius Filimon se bucură de o indemnazație generoasă, la același nivel cu al președintelui, de 24.960 de lei.
În luna martie a acestui an, Guvernul României a adoptat REGULAMENTUL-CADRU privind criteriile pe baza cărora se stabilește procentul de majorare salarială pentru persoanele prevăzute la art. 16 alin. (1) și (2) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, precum și condițiile de înfiinare a posturilor în afara organigramei în cadrul instituțiilor și/sau autorităților publice care implementează proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile și/sau prin Mecanismul de redresare și reziliență.
Astfel, potrivit Art. 6 din regulamentul citat, „indemnizațiile lunare ale președinților și vicepreședinților consiliilor județene și primarilor și viceprimarilor unităților administrativ-teritoriale care implementează proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile și/sau fonduri externe rambursabile, precum și prin Mecanismul de redresare și reziliență se majorează cu până la 50 la sută în funcție de numărul, tipul și valoarea proiectelor aflate în implementare pentru care unitățile administrativ-teritoriale au calitatea de beneficiar, conform anexei care face parte din prezentul regulament-cadru”.
Anterior, primarii, viceprimarii, președinții și vicepreședinții de consilii județene care implementau fonduri europene aveau un spor de 25 la sută din salariu.
În viitoarele topuri ale Best of Business, la categoria de Întreprinderi Mici și Mijlocii ar putea fi, lejer, încadrați și câțiva bugetari din Alba, care ar putea bate „la fundul gol” unele microîntreprinderi și IMM-uri, la banii încasați anual!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]










