Prima hidrocentrală românească, construită după revoluția din 1989, s-ar putea inaugura la toamnă
Prima hidrocentrală românească, construită după revoluția din 1989, s-ar putea inaugura la toamnă
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat vineri că finalizarea hidrocentralelor începute înainte de 1989 reprezintă una dintre priorităţile României și s-a declarat încrezător că anul acesta se va inaugura hidrocentrala Răstoliţa, prima terminată după mai bine de 34 de ani, conform agerpres.
„Una dintre priorităţile Ministerului Energiei este finalizarea hidrocentralelor începute înainte de 1989. Blocate decenii la rând de procesele unor organizaţii de mediu, de nepăsare sau de incompetenţă, aceste proiecte înseamnă şansa României de a avea o energie mai sigură, mai ieftină şi mai curată.
Statul român a investit deja miliarde de lei în aceste obiective şi, oricâte interese aş deranja, nu mă voi opri până nu le vom finaliza. Sunt încrezător că anul acesta vom marca o premieră şi vom inaugura prima hidrocentrală terminată după peste 34 de ani: Răstoliţa.
Astăzi în şedinţa de Guvern a fost aprobată Hotărârea de Guvern pentru culoarul de expropriere. Este încă un pas, după obţinerea unui nou acord de mediu anul trecut”, a afirmat Burduja, citat într-un comunicat al ministerului.
Citește și: Carduri de energie pentru săraci 2025: Guvernul Ciolacu renunță la plafonarea prețurilor
Potrivit acestuia, urmează scoaterea din fondul forestier pentru suprafaţa din cuva lacului de acumulare (HG iniţiată de Ministerul Mediului), apoi finalizarea ultimelor lucrări (stadiul se apropie de 100%) şi umplerea lacului, după care va începe producţia.
„Am fost pe şantierul de la Răstoliţa la finalul anului trecut şi vă pot confirma că lucrările sunt în grafic. Dacă totul merge bine, până în toamnă vom avea o hidrocentrală nouă în România, de 30 MW, un grup flexibil, care ne va ajuta mult, mai ales pentru acoperirea vârfurilor de consum.
Fiecare MW pe care îl adăugăm în sistemul energetic naţional înseamnă facturi mai mici pentru români şi companiile româneşti.
Şi vom demonstra că România poate finaliza o investiţie strategică de peste 200 de milioane euro, fără să mai fie oprită de nimeni şi de nimic”, a subliniat ministrul Energiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română Evaluarea Națională 2026 la Limba și literatura română nu a fost lipsită de „perle”. Profesorii au descoperit răspunsuri amuzante și greșeli neașteptate în lucrările […]
VIDEO | Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA
Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA Salvatorii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba ISU Alba se află din nou în prim-planul cooperării internaționale, fiind implicați într-o misiune de sprijin desfășurată pe teritoriul Franței Franța, în cadrul mecanismului european […]








