Rămâi conectat

Actualitate

Prețul pâinii a explodat în România, comparativ cu anul trecut. Cât a ajuns valoarea unei franzele în magazin

BONTEA Alexandru

Publicat

în

URS Construct
Prețul pâinii a explodat în România, comparativ cu anul trecut. Cât a ajuns valoarea unei franzele în magazin

În luna august a anului 2022, prețul pâinii în România a fost cu 25,2% mai mare comparativ cu luna august 2021, fiind a zecea creștere înregistrată în rândul celor 27 de state membre ale Uniunii Europene, arată datele Eurostat.

În magazine, o franzelă a sărit de 2 lei, iar o pâine mai mare, cu semințe, costă și 10 lei. Doar chiflele mici mai sunt sub 1 leu.

Potrivit Eurostat, preţul pâinii în UE era, în medie, cu 18% mai mare decât în luna august 2021. „Aceasta este o creştere uriaşă comparativ cu luna august 2021, când preţul la pâine a fost, în medie, cu 3% mai mare decât în luna august 2020”, a informat Eurostat.

Însă unele ţări UE au fost afectate mai mult decât altele. Cele mai mari creşteri ale preţului pâinii au fost înregistrate în Ungaria (cu un avans de 66% în luna august 2022 comparativ cu luna august 2021), urmată de Lituania (33%), Estonia şi Slovacia (ambele cu 32%). La polul opus, cele mai mici creşteri ale preţurilor pâinii au fost înregistrate în Franţa (8%), Luxemburg şi Ţările de Jos (ambele cu 10%).

Eurostat spune că pâinea, legumele şi carnea, alimentele în general au devenit mai scumpe, o creştere deosebită fiind înregistrată la uleiul de gătit şi grăsimi. Această evoluţie este cauzată în special de invazia rusă în Ucraina, care a perturbat semnificativ pieţele globale în condiţiile în care Rusia şi Ucraina sunt mari exportatori de cereale, oleaginoase (în special floarea soarelui) şi îngrăşăminte.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 10 martie 2025. PROGNOZA METEO indică o încălzire ușoară doar pe finalul lunii februarie

Ziarul Unirea

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 10 martie 2025. PROGNOZA METEO indică o încălzire ușoară doar pe finalul lunii februarie Meteorologii ANM au publicat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, intervalul 10 februarie – 10 martie 2025. Potrivit specialiștilor, doar prima săptămână va fi caracterizată de temperaturi mai joase decât cele normale perioadei. […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea