Actualitate

Preţul combustibililor s-a majorat cu aproximativ 20 de bani pe litru în ultimele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Preţul carburanților s-a majorat cu aproximativ 20 de bani pe litru în ultimele două săptămâni, ca urmare în principal a evoluţiei internaţionale a preţului petrolului Brent, care se situează în prezent la un nivel de peste 80 dolari/baril. Iar scumpirile vor continua, companiile de pe piaţa autohtonă netransferând încă în totalitate în preţ efectul majorării materiei prime.

Vineri, Rompetrol a scumpit atât benzina, cât şi motorina, cu 2 bani pe litru. Astfel, dacă pe 3 mai, la staţia Rompetrol de pe Şoseaua Mihai Bravu un litru de benzină costa 5,56 lei, iar unul de motorină era 5,69 lei, vineri acestea puteau fi achiziţionate de şoferi cu 5,76, respectiv, 5,88 lei pe litru. Cu numai o zi înainte, Rompetrol efectuase o scumpire similară.

În aceeaşi zi, la staţia OMV Petrom de pe aceeaşi Şosea Mihai Bravu, un litru de benzină era tranzacţionat cu 5,7 lei, iar unul de motorină, cu 5,82 lei. Pe 3 mai, la aceeaşi staţie, benzina costa 5,55 lei/l, iar motorina, 5,64 lei/l. Joi, OMV Petrom a scumpit atât benzina, cât şi motorina cu 4 bani pe litru.

Cotaţiile petrolului au depăşit, joi, pragul de 80 dolari pe baril pentru prima oară din noiembrie 2014, marcând un nou maxim al ultimilor trei ani şi jumătate, în contextul îngrijorărilor privind scăderea exporturilor din Iran în urma reintroducerii sancţiunilor economice de către SUA, iar avansul petrolului ar putea să continue. Noul embargo impus Iranului de către SUA ar putea reduce cu 500.000 de barili de petrol pe zi oferta globală. În plus, Arabia Saudită are toate motivele să ţintească un preţ al petrolului mai ridicat, suma obţinută din listarea companiei de stat Aramco urmând a fi una evident superioară la un preţ al petrolului de 100 de dolari pe baril. Nici Rusiei nu i-ar fi indiferent un asemenea preţ, bugetul său fiind dependent de preţul ţiţeiului. Cu atât mai mult cu cât multe dintre contractele de export de gaze ale Rusiei au ca preţ de referinţă preţul petrolului.

Ca urmare, estimările privind preţul petrolului au fost revizuite. OMV Petrom, de exemplu, şi-a revizuit considerabil estimarea privind preţul mediu al petrolului Brent pentru acest an, de la 50 dolari/baril, cotaţie pe care şi-a fundamentat bugetul, la 68 dolari pe baril.

Şi Banca Naţională (BNR) şi-a modificat recent estimările referitoare la preţul ţiţeiului Brent, la 71,6 dolari/baril în trimestrul 2 din 2018, cu 5,4% mai mult faţă de proiecţia anterioară.

În ultimul an, combustibilii s-au scumpit cu peste 20%, în principal ca urmare a majorării accizelor din toamna anului trecut şi a aprecierii cotaţiilor petrolului. În vara anului trecut, în momentul anunţării intenţiei Guvernului de a reintroduce supraacciza, un litru de benzină era tranzacţionat la 4,5-4,55 lei, iar unul de motorină la 4,6-4,65 lei.

Sursa: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult