Preşedintele Băsescu are etaloane diferite în ceea ce priveşte instituţiile statului
Cu câteva zile în urmă, cu ocazia rostirii unui discurs oficial privind raportul Comisiei Europene pe justiţie, preşedintele Băsescu a criticat din nou – ca de fiecare dată când are o intervenţie publică -, unele televiziuni, care, susţinea dumnealui cu vehemenţa caracteristică, au prostul obicei de a denigra permanent instituţiile statului, ştirbindu-le în acest fel prestigiul şi anihilând încrederea cetăţenilor în acestea: „Trebuie să remarc campaniile de discreditare a acţiunii instituţiilor statului duse de unele trusturi de presă. Este păcat, pentru că asta înseamnă efort şi, mai ales, înseamnă intenţia instituţiilor statului de a proba că românii pot să aibă încredere în ele. La ce foloseşte denigrarea acţiunilor, fie că ele sunt împotriva unor bande criminale locale, fie că ele sunt împotriva unor funcţionari ai statului de pe la frontierele României?”
Dar, acelaşi preşedinte, cu ocazia şedinţei de bilanţ a Ministerului Administraţiei şi Internelor, a acuzat şi generalizat corupţia din acest minister şi toleranţa Poliţiei faţă de grupurile de crimă organizată. Domnul Băsescu a declarat că oriunde pui degetul pe pătrăţelele organigramei acestui minister „musteşte” de elemente de corupţie: „Oriunde pui degetul apar elemente de corupţie, fie că vorbim de permisele auto la Piteşti, fie că vorbim de frontiere, fie că vorbim de înţelegeri cu grupuri de crimă organizată la nivel local”.
Oare acest minister important al Guvernului României nu reprezintă tot una dintre instituţiile de bază ale statului în care firesc ar fi ca cetăţenii să aibă o cotă foarte ridicată de încredere?
Ministerul Administraţiei şi Internelor are, prin instituţiile aflate în subordonare, în primul rând rolul de a apăra cetăţenii ţării, de a veghea la siguranţa acestora şi a bunurilor ce le aparţin, dar şi pe acela de a contribui major la diminuarea fenomenelor de corupţie pe toate palierele!
Or domnul preşedinte Băsescu ce face prin această nouă atitudine de critic absolut, pe care nu prea a utilizat-o în cei şase ani de mandat prezidenţial avuţi deja la activ? Dumnealui nu foloseşte oare aceleaşi tertipuri ca şi acele televiziuni pe care le invocă şi nu produce exact aceleaşi efecte pe care le incriminează la alţii?
Să acuzaţi de corupţie totală un minister, doar pentru că aveţi o răfuială personală cu un fost ministru sau cu acei poliţişti care şi-au permis să-şi manifeste nemulţumirile şi au scandat împotriva dumneavoastră, nu sunt argumente suficiente pentru a denigra în mod substanţial una din instituţiile cheie ale statului român, domnule preşedinte! Ar fi trebuit să rămâneţi întotdeauna echidistant în aprecieri, să nu daţi niciodată indicaţii unor instituţii sau persoane publice şi să creaţi permanent un echilibru instituţional, aşa cum vă cere Constituţia, domnule preşedinte!
Dar dumneavoastră procedaţi întotdeauna exact pe dos şi nu reuşiţi decât să tulburaţi, etichetaţi prost şi învrăjbiţi tot ce mişcă în ţara asta…
Alături de Biserică şi Ministerul Apărării, cel de Interne a fost din totdeauna una dintre instituţiile reprezentative ale statului, în care românii au avut încredere! Iar dumneavoastră, domnule Băsescu, din cauza orgoliilor nemăsurate şi a bătăliilor personale, nu faceţi altceva decât să distrugeţi definitiv onoarea unor instituţii, împroşcându-le cu noroi ori de câte ori aveţi chef!
Deputat PNL Alba
Teodor Atanasiu
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








