Ştirea zilei

Pregătiri pentru valul 5 al pandemiei de COVID-19, în Alba: Pacienții pozitivi vor putea fi evaluați în cele ȘAPTE centre din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

Pregătiri pentru valul 5 al pandemiei de COVID-19, în Alba: Pacienții pozitivi vor putea fi evaluați în cele ȘAPTE centre din județ

În contextul creșterii numărului de cazuri COVID-19, la nivelul județului Alba au fost înființate 7 CENTRE DE EVALUARE pentru bolnavii COVID-19, în unitățile sanitare din județ (conform listei atașate).

Astfel, pacienții diagnosticați pozitiv într-un centru autorizat (spital, labotator, Ambulanță, medic de familie) pot să se programeze în vederea evaluarii stării de sănatăte, la recomandarea medicului de familie, pe bază de trimitere. Medicii de familie sunt cei care efectuează monitorizarea pacienților pozitivi.

Evaluarea pacienților cuprinde recoltare analize de sânge precum și examinare CT sau radiografie pulmonară.

În condițiile în care medicul specialist din centrul de evaluare unde se prezintă pacientul, urmare a evaluării consideră că se impune internarea, pacientul va fi transerat într-o secție destinată tratării pacienților COVID-19. Tododată, dacă medicul consideră că este necesară administarea anticorpilor monoclonali, pacienților le va fi administrat acest tratament, cu condiția rămânerii sub supraveghere medicală în centrul de evaluare pentru minimum 6 ore, conform metodologiei, după care aceștia pot să își continue tratamentul medicamentos la domiciliu, sub supravegherea medicului de familie.

Reamintim importanța consultării medicului de familie și a medicilor specialiști încă de la primele semne de boală șii de la diagnosticare, pentru a putea beneficia de tratament corespunzător, acesta fiind mult mai eficient în faza incipientă a bolii.

În județul Alba, Planul de reziliență al spitalelor în caz de recrudescență a cazurilor COVID-19 este actualizat și operațional, majoritatea spitalelor păstrându-și numărul de paturi alocate pacienților COVID-19. Numărul paturilor pentru tratatrea pacienților pozitivi este de 347 – forme ușoare și medii și 33 – ATI COVID. În cazul în care va fi necesar, numărul paturilor poate fi suplimentat.

”Încă din luna decembrie sistemul sanitar din Alba a început pregătirile pentru valul 5. Am păstrat structura funcțională a spitalelor din valul 4 întrucât am anticipat valul cel va urma. Provocarea sistemului sanitar județean a fost asigurarea accesului în spitale atât a bolnavilor COVID cât și a celor non-COVID. În acest sens factorul decisiv a fost efortul cadrelor medicale. Toate resursele pe care le avem la îndemână sunt în acest moment pregătite și operaționale”, Alexandru SINEA, director executiv DSP Alba.

Nr. crt./ CENTRUL DE EVALUARE/ SPATIU ADMINISTRARE ANTICORPI MONOCLONALI/ PROGRAM DE LUCRU/ RECOLTARE ANALIZE/RX/ NR. EVALUARI ZILNICE/ Nr. telefon pentru programare

1 Spitalul Județean de Urgență/ Alba Iulia/ DA/ Luni-Vineri/ 15.00-19.00/ DA/ 10-15/ 0762 471 617 (orele 08.00-10.00) email: [email protected]
2 Spitalul de Pneumoftiziologie/ Aiud/ NU/ Luni-Vineri/ 08.00-15.00/ DA/ 10/ 0258 861 302 interior 102
3 Spitalul Orășenesc Cugir/ DA/ Luni-Vineri/ 08.00-15.00/ DA/ 10/ 0258 751 620 între orele 08.00-15.00
4 Spitalul Orășenesc Abrud/ DA/ Luni-Vineri/ 09.00-15.00/ DA/ 10/ 0755 995 090 sau 0258 780 614 între orele 09.00-15.00
5 Spitalul Municipal Sebeș/ DA/ Luni-Vineri/ Adulți:09.00-14.00 Copii:10.00-12.00/ DA/ 20-25/ Adulți: 0787 750 428 Copii: 0258 732 665
6 Spitalul Municipal Blaj/ DA/ Luni-Vineri/ 17.00-20.00/ DA/ 15/ 0728 140 728 între orele 08.00-15.00
7 Spitalul Municipal Aiud – va funcționa începând cu 17 ianuarie 2022/ NU/ Marți și Joi 08.00-14.00/ DA/ 4/ 0258 861 816 interior Secția Boli Infecțioase


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult