Prefectul județului, Nicolae Albu, ”uită” de lege și refuză să îi demită pe edilii traseiști!
Prefectul județului, Nicolae Albu, ”uită” de lege și refuză să îi demită pe edilii traseiști!
Nu e o noutate traseismul politic, care e în floare acum, înainte de alegeri. Primari care au fost membri PSD convinși ne zâmbesc acum de pe afișele PNL. Ce să mai vorbim de doctrină sau moralitate, nu e momentul acum… Răspunsul traseiștilor va fi același: ei vor spune cu mâna pe inimă că nu se mai regăsesc în PSD, partidul care i-a ajutat să devină primari sau că dorința lor e una singură – binele cetățenilor ori că vor să-și continue proiectele și altfel nu pot… Un primar care acceptă fără remușcări eticheta de traseist o dată va mai închide ochii pentru o altă etichetă atunci când va fi cazul.
În urmă cu aproape 3 săptămâni, președintele PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu, a cerut încetarea mandatului a doi primari: Beniamin Toader – comuna Poiana Vadului și Adrian Mihălțan – comuna Ohaba, care au devenit primari pe lista PSD, iar acum candidează pentru un nou mandat din partea PNL.
Deși liderul PSD Alba, Ioan Dîrzu, a înaintat o adresă prefectului de Alba, Nicolae Albu, solicitând încetarea mandatelor primarilor PSD care au trecut la PNL, prefectul încalcă legea și refuză să îi destituie pe primarii pentru care nu contează culoarea politică, ci doar interesul personal. Prefectul nu ține seama nici de decizia secretarului de stat de la Ministerul Afacerilor Interne, Gheorghe Sorescu, care i-a transmis printr-o adresă prefectului Albu să respecte legea în cazul aleșilor locali care candidează din partea altor partide decât cele pe listele cărora au fost votați. E clar că primarii care schimbă barca politică orientându-se după guvernare trebuie să plece urgent din funcții!
Traseismul este un fenomen nedemocratic și toxic pentru societatea în care trăim! Îi cerem prefectului de Alba să aplice ferm legea, să fie imparțial (nu susținător al PNL, așa cum ne demonstrează că este) și să pună capăt mandatelor traseiștilor politici. Primarii migratori trebuie să își piardă mandatul și odată cu el și salariile din luna august până acum, iar Curtea de Conturi ar trebui să se autosesizeze și să verifice acest fapt!
Păstrarea în funcții a edililor dezertori, de către prefectul Nicolae Albu, nu înseamnă altceva decât un abuz în serviciu din partea sa. Cerem imperativ prefectului să aplice legea! Traseismul înseamnă înșelarea alegătorilor și banalizarea proiectelor politice, iar cei care aleg acest drum trebuie să plece din funcții!
Birou de presă PSD ALBA
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]









