Precizări privind focarul de hepatită din cadrul aşezământului social din comuna Dumbrava
Pentru o corectă informare privind focarul de hepatită virală de tip A din cadrul Aşezământului Social „Sfânta Veronica” din Dumbrava, reprezentanții centrului au transmis următoarele precizări:
“Reprezentanţii Aşezământului Social „Sfânta Veronica” din Dumbrava au luat imediat toate măsurile care se impun, astfel încât copiii care au prezentat simptome ale unei îmbolnăviri de hepatită să primească de urgenţă asistenţă medicală specializată, iar cazurile să fie izolate şi focarul închis.
În prezent autorităţile sanitare desfăşoară o anchetă epidemiologică în acest caz, astfel încât nu am putea decât să facem supoziţii privind cauza îmbolnăvirilor de hepatită. Episodul a apărut însă după ce în cadrul aşezământului a fost preluată în regim de urgenţă din familie o fetiţă în vârstă de 10 ani din Ocna Mureş. Minora a fost introdusă în centru pe baza unei adeverinţe medicale eliberate de medicul de familie din care reieşea că este clinic sănătoasă. Primele manifestări şi simptome ale bolii au apărut în a doua jumătate a lunii martie, iar imediat am luat toate măsurile care se impun: am anunţat medicul de familie care are în evidenţă beneficiarii centrului şi am sesizat cazul autorităţilor sanitare competente solicitând totodată sprijinul acestora.
La solicitarea coordonatorului centrului la Dumbrava s-a deplasat un laborator mobil de analize aparţinând unui centru medical acreditat din Cluj-Napoca, iar cadre medicale specializate au prelevat probe de urină şi sânge de la de la cei 80 de copii şi adolescenţi ocrotiţi în cadrul aşezământului precum şi de la cei 30 de angajaţi care deservesc centrul.
În prezent în Spitalul din Aiud sunt internaţi patru copiii diagnosticaţi cu hepatită, toate fiind cazuri medii fără complicaţii medicale, iar alţi 8 se află internaţi pentru investigaţii medicale, în cazul acestora existând doar o suspiciune de îmbolnăvire care nu a fost confirmată de analizele de laborator.
În paralel în cadrul aşezământului s-a efectuat o dezinfecţie generală a tuturor spaţiilor de cazare şi de alimentaţie. Precizăm faptul că în depozitul aşezământului social avem asigurată o rezervă de materiale şi substanţe dezinfectante care să ne permită să repetăm dezinfecţia spaţiilor.
Menţionăm că încă de la debutul acestui episod de hepatită am acordat şi vom acorda în continuare tot sprijinul necesar autorităţilor sanitare pentru a derula şi finaliza ancheta epidemiologică desfăşurată în acest caz.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









