Curier Județean

PRECIZARE: Concursul pentru manager al Spitalului Judeţean Alba este deschis şi celor care nu au finalizat cursul de management sanitar – anunță consilierul județean PSD Corneliu Mureșan

Ioana Oprean

Publicat

în

Concursul pentru funcţia de manager al Spitalului Judeţean Alba este deschis şi candidaţilor care nu au absolvit cursul de management sanitar, însă pot face dovada că sunt înscrişi la cursuri de perfecţionare în management sau management sanitar agreate de Ministerul Sănătăţii.

corneliu-muresanÎn urma solicitării pe care am înaintat-o în şedinţa Consiliului Judeţean Alba din data de 23.12.2016, aparatul de specialitate al CJ Alba a analizat problemele pe care le-am ridicat privind organizarea concursului de manager al Spitalului Judeţean Alba şi a decis să elimine interdicţia prin care la concurs puteau să se înscrie doar persoanele care au absolvit cursuri de perfecţionare management sau management sanitar sau să fi absolvit un masterat sau doctorat în management sanitar economic sau administrativ. Acest criteriu impus în cadrul concursului organizat la nivelul Spitalului Judeţean Alba încalcă Ordinul Ministerului Sănătăţii (1113/2010, articolul 2), care reglementează concursurile de management, ordin aflat încă în vigoare, şi care prevede că la concurs se pot înscrie şi persoanele care fac dovada, pe baza adeverinţei eliberate de Şcoala Naţională de Sănătate Publică, Management şi Perfecţionare în Domeniul Sanitar Bucureşti. Astfel concursul pentru funcţia de manager al celei mai importante unităţi sanitare din judeţul Alba este deschis tuturor celor care au expertiză în domeniul sănătăţii, chiar dacă nu au finalizate cursurile de management sanitar.

Sperăm ca această reparaţie legală să creeze premizele unui concurs corect şi transparent pentru funcţia de manager al Spitalului Judeţean Alba, iar în competiţie să se înscrie cât mai multe persoane cu experienţă şi calităţi manageriale. Pe această cale fac apel la membrii comisiei de examinare şi la membrii Consiliului de Administraţie al Spitalului Judeţean Alba să asigure transparenţa deplină şi corectitudinea concursului astfel încât noul manager al unităţii sanitare să fie ales pe criterii de competenţă şi profesionalism.

În calitate de consilier judeţean voi urmări cu real interes modul în care se va desfăşura concursul pentru alegerea managerului Spitalului Judeţean Alba deoarece acesta va influenţa calitatea serviciilor medicale pe care le vor primi în următorii ani cetăţenii judeţului. Un manager bun înseamnă servicii medicale bune şi de calitate astfel încât se impune organizarea unui concurs serios pe criterii şi principii corecte.

Corneliu Mureşan, consilier judeţean PSD Alba


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult