„Prea devreme ai plecat dintre noi, înger cu suflet curat”: Mesaje de condoleanţe pentru Lucian, tânărul de 23 de ani din Gârbova de Sus, care a decedat curățând o fântână
Tânărul de 23 de ani, care a murit, în cursul zilei de joi, în timp ce curăţa o fântână în Gârbova de Sus, a fost condus duminică, pe ultimul drum, slujba religioasă desfăşurându-se în condiţii restrictive ca urmare a condiţiilor impuse de starea de alertă.
L
ucian a murit joi, 21 mai, în timp ce curăţa o fântână împreună cu alţi doi prieteni. După ce au scos cea mai mare parte a apei din fântănă, cei trei ar fi introdus o pompă pe benzină în interior.
Tânărul în vârstă de 23 de ani a intrat primul şi şi-a pierdut cunoştinţa. Imediat a intrat după el un alt bărbat care, l-a rândul lui, a leşinat. Acesta a fost scos cu greu de către cei care erau la suprafaţă. A mai intrat şi un al treilea bărbat, care a leşinat şi el. A fost scos şi acesta şi, astfel, a scăpat cu viaţă.
Lucian a intrat primul şi a fost scos ultimul din fântână după circa o jumătate de oră de către un pompier care locuieşte în sat şi care nu era la serviciu. Echipajul SMURD sosit la faţa locului a încercat circa o oră să îl readucă la viaţă dar, în final, a fost nevoit să declare decesul victimei. Cel mai probabil, tânărul a decedat în urma unei intoxicaţii cu monoxid de carbon, emis de pompa introdusă în fântână.
Decesul tânărului a provocat o emoţie puternică în rândul comunităţii din sat. Era cunoscut ca un băiat foarte harnic, vesel şi plin de viaţă. În condiţiile în care mulţi dintre prietenii şi cunoscuţii acestuia nu au putut participa la slujba de înmormântare, aceştia şi-au exprimat gândurile pe Facebook. Sute de mesaje de condoleanţe şi de încurajare pentru familia tânărului au fost transmise în ultimele trei zile.
„Nici acum nu pot să mă împac cu gândul că Tu nu mai ești pintre noi suflet bun , dar ma gândesc că Dumnezeu te-a vrut lângă el … Dumnezeu să te ierte . Și să ai grijă de mine de acolo de sus cum ai avut’o mereu . Nu te voi uita niciodată !!!!”
„Dumnezeu să te ierte și să te așeze în Împărăția Lui! Mai rar așa om harnic și plin de viață! Să-ți dea Dumnezeu odihnă veșnică iar familiei sincere condoleanțe și multă putere!”
„Dumnezeu să-l ierte și să îl odihnească în pace în împarăția sa cerescă!”
„Vai copilul meu ai plecat prea de vreme, dumnezeu sa te ierte”
Citește și: Mesaje de condoleanțe
„Prea repede , prea devreme ai plecat dintre noi, de ce. Un înger cu suflet curat pe care Dumnezeu a decis că vrea să îl aibă lângă el. Dumnezeu să te odihnească şi să te aibă în pază!”Nu te vom uita niciodata varul meu cu suflet bun”
„Dummezeu să te ierte! Nu pot să cred că ai plecat dintre noi, nu pot să cred că nu mai ești nu am apucat să îți mulțumesc pentru toate sfaturile și pentru că mi-ai fost alături în fiecare clipă nu am să te uit niciodată, Dumnezeu să îți odihnească sufletul!”
„Dumnezeu sa te ierte prieten drag , mulțumesc ca mi-ai fost mereu aproape la bine si la greu, mereu vei rămâne în inima mea ! Ai plecat prea repede dintre noi , nu te vom uita niciodată !”
„Dumnezeu să-l odihnească în pace multă putere familiei sa treacă prin aceste clipe grele”
„Dumnezeu să-l odihnească în pace și familiei sa i de-a putere sa treacă peste aceasta tragedie”
„Ai fost si vei ramane cel mai bun tovarăș în scurta viata. Nu te voi uita niciodată. Dumnezeu sa te aibă în grija lui. Drum lin suflet bun”
„Cat de haotica e viata …D-zeu sa te odihneasca !”
Sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]







