Sport

Posibilul play-off din Liga a 4-a scindează cluburile: CS Ocna Mureș și CS Universitatea Alba Iulia, pe poziții total diferite, în privința sistemului

Dan HENEGAR

Publicat

în

Până la lămurirea situației în privința reluării competițiilor fotbalistice în România, se studiază diverse variante ce pot fi abordate în luna viitoare, în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus și de flexibilitatea calendarului competițional.

Și dacă în privința datei lucrurile sunt departe de a fi clarificate, mergându-se în principiu, pe jumătatea lunii iunie, în privința sistemului, o posibilă soluție, vehiculată inclusiv de FRF, pentru Liga a 2-a și Liga a 3-a, ar fi alternativa disputării sezonului într-o formă aparte, cu play-off și play-out.

O asemenea variantă este luată în calcul și la nivelul fotbalului județean, AJF Alba intenționând, în caz de forță majoră, să propună o asemenea formă de încheiere a campionatului: cu primele 4 formații implicate într-un play-off care să decidă învingătoarea și implicit cine va reprezenta Alba la barajul de promovare în Liga a 3-a.

Un posibil asemenea sistem a dus cluburile implicate în lupta la vârf la diferende de opinie, cele două contracandidate, CS Ocna Mureș și CS Universitatea Alba Iulia, găsindu-se pe poziții total diferite, fiecare aducând argumente în ideea susținerii propriei opinii.

*Gabriel Cotoară: “Am câștigat punctele pe teren”

Gabriel Cotoară, antrenorul liderul CS Ocna Mureș, este conectat la situația dramatică din Italia în condițiile în care mama sa lucrează în Verona, asistentă medicală, la un cămin pentru vârstnici. “Important este să trecem cu bine peste această perioadă complicată. Și dacă se va relua competiția, va fi foarte greu, întrucât programul va fi condensat într-un timp relativ scurt. Noi am câștigat punctele pe teren, este firesc să se păstreze, pentru că am muncit pentru ele. Lupta se transformase într-un duel în doi, în care noi aveam un avantaj pe moment, dacă s-ar înjumătăți punctele fiecare echipă din play-off ar avea șanse la locul întâi“, a transmis antrenorul principal al “Sodei dragă”.

*Vasile Ursu: “Să fie ca în Liga 1, cu înjumătățirea punctelor”

Vasile Ursu, cadrul didactic al Universității “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, își continuă activitatea în mediul digital, unde s-au mutat cursurile de la declanșarea pandemiei de coronavirus. Poziția antrenorului albaiulian este total diferită de cea a omologului său de pe banca tehnică ocnamureșeană, în privința modalității de aplicare a sistemului cu play-off. “Este clar că întregul campionat nu se poate disputa. Depinde foarte mult de cât va mai dura starea de urgență și de evoluția pandemiei. În China, unde lumea respectă restricțiile, a ținut 3 luni. Noi suntem departe de ceea ce trebuie să facem pentru a ne proteja”, a spus Ursu. Până în acest moment, în Liga a 4-a s-au derulat 16 meciuri, între care două din retur, în ultima dintre ele studenții pășind greșit, remiză internă cu Voința Sremț, ceea ce a mărit ecartul în favoarea primei clasate, distanțată la 5 puncte.

“Să se aplice același model ca în Liga 1, cu înjumătățirea punctelor, așa ar fi firesc. Întrucât dificultatea adversarilor întâlniți a fost diferită, ar fi firesc să nu se ia în considerare cele două etape din retur”, a menționat antrenorul nou-promovatei clasate pe locul secund.

În acest moment, situația în ierarhie este următoare: CS Ocna Mureș – 44 de puncte, CS Universitatea Alba Iulia – 39 de puncte, Voința Stremț – 32 de puncte și Performanța Ighiu – 31 de puncte. În cazul înjumătățirii punctelor, clasamentul s-ar srânge considerabil fiecare dintre cele 4 combatante având șanse la atacarea primei poziții: CS Ocna Mureș – 22, CS Universitatea Alba Iulia – 20, Voința Stremț și Performanța Ighiu – câte 16 (s-a rotunjit punctajul, aidoma Ligii 1). Asta în condițiile în care vor fi meciurile directe, într-un posibil play-off…


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]

Citește mai mult