Populația României scade cu 95.000 de oameni în fiecare an
Populația României scade cu 95.000 de oameni în fiecare an
România nu stă cel mai bine nici la capitolul demografie. În fiecare an populația țării scade cu 95.000 de oameni. Experții speră ca măsurile de stimulare a natalității să dea roade.
Populația României scade în fiecare an cu 95.000 de locuitori, iar expertul în demografie Vasile Ghețău a subliniat faptul că este enorm pentru o populație de doar 19 milioane, potrivit Daily Business. Acesta a analizat într-un articol publicat pe contributors.ro evoluția României din punct de vedere al populației, aflată în prezent într-un proces accentuat de scădere. Expertul se referă în materialul la ”Populația României din 1871, până în 2022. De la 8,7 milioane la 23,2 milioane în anul 1990 și sub 19 milioane în anul 2022”. Diferențele între 1990 și 2022 sunt de-a dreptul îngrijorătoare.
”Majorarea dimensiunii scăderii naturale a populației. Ea a fost în cele 8 luni din acest an 75 mii locuitori. Admițând că în celelalte 4 luni nivelul regresului va fi similar cu cel din anul 2019, neafectat de pandemie, se conturează un declin natural anual de 95 mii locuitori. Imens la o populație de 19 milioane locuitori”, subliniază expertul. Acesta spune că este greu să facă estimări pentru anii care urmează, tocmai fiind că trăim într-un context problematic. Cu toate acestea, speră ca natalitatea să rămână la 8-9 la mie, date fiind măsurile adoptate pentru a stimula natalitatea.
Natalitatea, în cădere liberă
Natalitatea a început să scadă din nou. În iunie 2022 s-au născut 14.193 de copii, în scădere atât faţă de luna mai, cât şi faţă de iunie 2021. Numărul nou-născuţilor din luna iunie a acestui an a fost cu 33 mai mic faţă de luna mai din 2022 şi cu 1.353 mai mic faţă de luna iunie din 2021.
Sporul natural, adică diferenţa dintre numărul născuţilor-vii şi numărul persoanelor decedate, s-a menţinut negativ în luna iunie 2022, numărul persoanelor decedate fiind de 1,3 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii. INS afirmă că efectele crizei sanitare asupra fenomenelor demografice sunt vizibile, astfel că pandemia de COVID-19 a avut un impact şi în evoluţia natalităţii în România.
Cum ar putea evolua populația României
”Dezvoltările demografice în anii ce vin sunt greu de conturat în actualul context, criza energiei, explozia prețurilor, inflația, deteriorarea nivelului de trai și imprevizibilele consecințe ale războiului din Ucraina introducând multe necunoscute și fragilizând construirea de repere orientative. Posibil, natalitatea va rămâne la 8-9 la mie, prin generozitatea măsurii concediului și indemnizației de creștere a copilului”. Totuși, populația tânără ar trebui consultată până să se adopte anumite măsuri care ar fi costisitoare și inutile.
Expertul în demografie nu crede că un regres al mortalității ar fi posibil, date fiind condițiile de trai actuale. „Un regres al mortalității este greu de prevăzut. Deteriorarea nivelului de trai la care asistăm, starea asistenței medicale, poluarea, violența și insecuritatea persoanei, consecințele pe termen lung ale infecției cu SARS-CoV-2 nu sunt factori care pot contribui la ameliorarea stării de sănătate”, a punctat Vasile Ghețan.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”
Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]
Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026
Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]
Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA
Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA Ferrero România a decis retragerea de pe piață, din motive de precauție, a unui lot de Nutella Croissant, după identificarea unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de […]









