Curier Județean

Poluarea din Alba Iulia și Zlanta în vizorul Prefecturii Alba – valoarea limită a pulberilor în suspensie a fost depăşită de 25 de ori

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

intalnire prefectura2Valoarea limită zilnică a pulberilor în suspensie a fost depăşită de 25 de ori la Alba Iulia şi Zlatna, potrivit Raportului privind calitatea factorilor de mediu în judeţul Alba, aflat pe ordinea de zi a ședinței Colegiului Prefectural de joi, 28 august a.c.

Acumularea emisiilor de pulberi din diferite surse are cauze multiple din care unele sunt prezente pe tot parcursul anului, cum ar fi activităţile industriale, traficul sau lucrări de construcţii, iar altele sunt caracteristice perioadei de toamnă – iarnă, respectiv arderea combustibililor solizi pentru încălzirea locuinţelor sau activităţile agricole specifice perioadei de toamnă. De asemenea, o contribuţie majoră la creşterea concentraţiei de pulberi în suspensie o au şi condiţiile meteorologice cum sunt ceaţa sau calmul atmosferic, care îngreunează dispersia poluanţilor în atmosferă.

Prefectul Gheorghe Feneşer a solicitat reprezentanţilor Agenţiei pentru Protecţia Mediului Alba şi Gărzii de Mediu Alba, ca în viitorul apropiat să efectueze o serie de acţiuni de verificare a firmelor, care efectuează exploatări de carieră în zonă.

Aceste firme trebuie supravegheate, în sensul respectării normelor legale privind protecţia mediului. Există numeroase sesizări din zonă, care menţionează faptul că maşinile de mare tonaj, care transportă pietriş, nisip, etc, provoacă nori imenşi de praf, care poluează atmosfera, creând disconfort cetăţenilor. Este imperios necesară ca în zona respectivă să existe o udare permanentă a drumurilor neasfaltate şi a căilor de acces, pentru a evita poluarea cu pulberi în suspensie, aşa cum s-a procedat în cazul execuţiei autostrăzii”,  a declarat prefectul judeţului Alba.

Un alt semnal  de alarmă, pe care l-a tras prefectul Gheorghe Feneşer a vizat poluarea cu formaldehidă din municipiul Sebeş: ”Deşi în prezent, nu s-au înregistrat depăşiri ale concentraţiei maxime admisibile, doresc să monitorizaţi în permanenţă cantitatea de aldehidă formică din aer”, s-a adresat prefectul reprezentanţilor Agenţiei de Protecţie a Mediului Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în zona Protos. Anunțul a fpst […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Aiud: Impact între un autoturism și un ATV pe strada Ostașilor

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Aiud: Impact între un autoturism și un ATV pe strada Ostașilor Traficul rutier este îngreunat pe strada Ostașilor din municipiul Aiud, ca urmare a producerii unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un ATV, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba joi, 25 iunie 2026, la ora 16.45. […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur” Primăria Aiud obținut finanțarea, peste 8 milioane de euro, pentru Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante și ample proiecte de infrastructură de pe plan local, a anunțat joi, 25 iunie 2026, primarul Dragoș Crișan. […]

Citește mai mult