Rămâi conectat

Curier Județean

Polițiștii din Alba la datorie, de 1 Decembrie, Ziua Națională. Peste 200 de cadre vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii din Alba la datorie, de 1 Decembrie, Ziua Națională. Peste 200 de cadre vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice

Peste 200 de poliţişti vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice, la Alba Iulia, cu ocazia manifestărilor prilejuite de aniversarea celor 103 ani de la Marea Unire.

CITEȘTE ȘI: PROGRAMUL FINAL pentru 1 DECEMBRIE 2021, la Alba Iulia, de ZIUA NAȚIONALĂ a ROMÂNIEI: Ceremonie militară, concerte de muzică populară și spectacol de drone

Alba Iulia Music & Film Festival 2025

Cu ocazia manifestărilor publice dedicate sărbătoririi ZILEI NAŢIONALE A ROMÂNIEI – 1 DECEMBRIE şi a celor 103 ani de la Marea Unire de la Alba Iulia, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a luat măsuri pentru intensificarea acţiunilor, suplimentarea efectivelor de siguranţă publică şi prezenţa echipajelor de poliție în locurile în care urmează să se desfăşoare manifestări publice, în municipiul Alba Iulia.

În acest sens, marți, 30 noiembrie a.c., 61 de poliţişti din structurile de ordine publică, rutieră, investigaţii criminale şi alte formaţiuni vor acționa, pentru a asigura ordinea şi liniştea publică şi pentru a-i sprijini pe cetăţeni.

În data de 1 Decembrie, peste 160 de polițiști, alături de jandarmi şi lucrători ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă,vor fi la datorie, pe raza municipiului Alba Iulia și pe principale artere rutiere care duc spre municipiul reședință de județ, și vor acționa pentru fluidizarea traficului, prevenirea și combaterea faptelor de natură penală și contravențională și vor asigura intervenția la evenimente.

CITEȘTE ȘI: PARADA MILITARĂ de 1 DECEMBRIE, la Alba Iulia, ZIUA NAȚIONALĂ 2021: 550 de militari vor defila în zona Bulevardului 1 Decembrie 1918

Polițiștii de ordine publică, împreună cu poliţiştii de investigaţii criminale, vor acţiona pentru prevenirea şi combaterea infracționalității stradale, iar poliţiştii Serviciului Transporturi vor intensifica acţiunile de patrulare în staţiile de cale ferată şi pe trenurile de călători, în scopul prevenirii şi combaterii infracţiunilor contra patrimoniului şi a celor comise cu violenţă.

Totodată, Inspectoratul de Poliţiei Judeţean Alba va participa, alături de celelalte forţe ale Ministerului Afacerilor Interne, la parada militară, cu 15 poliţişti şi 5 autospeciale din dotarea formaţiunilor de poliţiei rutieră și acţiuni speciale.

Cetăţenii care vor participa la manifestările publice din Alba Iulia, prilejuite de Sărbătorirea Zilei Naţionale a României, sunt rugaţi să respecte restricţiile de circulaţie şi indicaţiile poliţiştilor rutieri şi să parcheze doar în locurile special amenajate.

În acest sens, reamintim principalele restricții de circulație:

În data de 30 noiembrie 2021:

-între orele 9,30 – 11,00  pe B-dul Ferdinand I, Piața Ion I.C. Brătianu, Piața Iuliu Maniu, strada Ardealului, strada Olteniei, strada București, strada Basarabiei, strada Frederic Mistral
-între orele 13,00 -16,00 pe B-dul Încoronării, B-dul 1 Decembrie 1918, B-dul Horea, strada Ghe. Pop de Băsești, strada Crișan, strada Cetății, strada Apulum, strada Izvorului, strada Dr. Ion Ratiu, strada Ion Agârbiceanu, B-dul Transilvaniei;

În data de 01 decembrie 2021

-între orele 07,00 – 10,00, pe traseul Autogara Alba Iulia, B-dul Ferdinand I, Piața Alessandria, strada Mihai Viteazu, Catedrala Încoronării;
-între orele 12,00 – 21,00, pe B-dul 1 Decembrie 1918 (de la intersecția cu strada Vasile Goldiș până la intersecția cu strada Cloșca).
-între orele 09,00 – 22,00, pe strada Aurel Vlaicu, strada Unirii (de la bariera acces in Cetatea Alba Carolina), Aleea Sf. Capistrano ( de la bariera acces în Cetatea Alba Carolina),
-între orele 13,00 – 16,00, pe B-dul Încoronării, B-dul 1 Decembrie 1918, B-dul Horea, strada Ghe. Pop de Băsești, strada Crisan, strada Cetății, strada Apulum, strada Izvorului, strada Dr. Ion Ratiu, strada Ion Agârbiceanu, B-dul Transilvaniei ( parcările Pasaj – B-dul. Transilvaniei).

Recomandăm tuturor celor care vor participa la manifestările dedicate sărbătoririi Zilei Naționale, să respecte regulile de prevenire a răspândirii Covid 19 și reamintim că este obligatorie purtarea măștii de protecție sanitară.

În vedere asigurării unui climat de siguranţă corespunzător pe perioada în care este sărbătorită Ziua Naţională a României, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, prin efectivele de care dispune, este pregătit să răspundă prompt la orice sesizare sau reclamaţie a cetăţenilor.

Urăm tuturor românilor să se bucure, pe deplin, de Sărbătoarea Marii Uniri!

LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Cântar pentru vehicule de mare tonaj în Alba: Un nou protocol de colaborare între Consiliul Județean și ISCTR

Lucian Daramus

Publicat

în

Cântar pentru vehicule de mare tonaj în Alba: Un nou protocol de colaborare între Consiliul Județean și ISCTR Consiliul Județean Alba urmează să încheie un nou protocol de colaborare cu Inspectoratul de Stat pentru Controlul Transportului Rutier (ISCTR). Asta în vederea activității de identificare a vehiculelor de tonaj înmatriculate sau înregistrate în România sau în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer din Sebeș, prins pe DJ 107 C cu permisul suspendat: Polițiștii i-au făcut dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Sebeș, prins pe DJ 107 C cu permisul suspendat: Polițiștii i-au făcut dosar penal Un șofer din Sebeș a fost prins pe DJ 107 C cu permisul suspendat, iar polițiștii i-au făcut dosar penal. Citește și: FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Două mașini s-au ciocnit pe bl. Republicii, între Bazinul Olimplic și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Albaiulian de 45 de ani, prins de polițiști ”beat mangă” la volan: Bărbatul s-a ales cu dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Albaiulian de 45 de ani, prins de polițiști ”beat mangă” la volan: Bărbatul s-a ales cu dosar penal Un  albaiulian de 45 de ani a fost prins de polițiști ”beat mangă” la volanul mașinii. Bărbatul s-a ales cu dosar penal. Citește și: Vârstnic din Sebeș, prins de polițiști ”beat mangă” la volan: Bărbatul de 74 […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea