Polițiștii din Alba la datorie, de 1 Decembrie, Ziua Națională. Peste 200 de cadre vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice
Polițiștii din Alba la datorie, de 1 Decembrie, Ziua Națională. Peste 200 de cadre vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice
Peste 200 de poliţişti vor participa la misiunea de menţinere a siguranţei publice, la Alba Iulia, cu ocazia manifestărilor prilejuite de aniversarea celor 103 ani de la Marea Unire.
CITEȘTE ȘI: PROGRAMUL FINAL pentru 1 DECEMBRIE 2021, la Alba Iulia, de ZIUA NAȚIONALĂ a ROMÂNIEI: Ceremonie militară, concerte de muzică populară și spectacol de drone
Cu ocazia manifestărilor publice dedicate sărbătoririi ZILEI NAŢIONALE A ROMÂNIEI – 1 DECEMBRIE şi a celor 103 ani de la Marea Unire de la Alba Iulia, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a luat măsuri pentru intensificarea acţiunilor, suplimentarea efectivelor de siguranţă publică şi prezenţa echipajelor de poliție în locurile în care urmează să se desfăşoare manifestări publice, în municipiul Alba Iulia.
În acest sens, marți, 30 noiembrie a.c., 61 de poliţişti din structurile de ordine publică, rutieră, investigaţii criminale şi alte formaţiuni vor acționa, pentru a asigura ordinea şi liniştea publică şi pentru a-i sprijini pe cetăţeni.
În data de 1 Decembrie, peste 160 de polițiști, alături de jandarmi şi lucrători ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă,vor fi la datorie, pe raza municipiului Alba Iulia și pe principale artere rutiere care duc spre municipiul reședință de județ, și vor acționa pentru fluidizarea traficului, prevenirea și combaterea faptelor de natură penală și contravențională și vor asigura intervenția la evenimente.
CITEȘTE ȘI: PARADA MILITARĂ de 1 DECEMBRIE, la Alba Iulia, ZIUA NAȚIONALĂ 2021: 550 de militari vor defila în zona Bulevardului 1 Decembrie 1918
Polițiștii de ordine publică, împreună cu poliţiştii de investigaţii criminale, vor acţiona pentru prevenirea şi combaterea infracționalității stradale, iar poliţiştii Serviciului Transporturi vor intensifica acţiunile de patrulare în staţiile de cale ferată şi pe trenurile de călători, în scopul prevenirii şi combaterii infracţiunilor contra patrimoniului şi a celor comise cu violenţă.
Totodată, Inspectoratul de Poliţiei Judeţean Alba va participa, alături de celelalte forţe ale Ministerului Afacerilor Interne, la parada militară, cu 15 poliţişti şi 5 autospeciale din dotarea formaţiunilor de poliţiei rutieră și acţiuni speciale.
Cetăţenii care vor participa la manifestările publice din Alba Iulia, prilejuite de Sărbătorirea Zilei Naţionale a României, sunt rugaţi să respecte restricţiile de circulaţie şi indicaţiile poliţiştilor rutieri şi să parcheze doar în locurile special amenajate.
În acest sens, reamintim principalele restricții de circulație:
În data de 30 noiembrie 2021:
-între orele 9,30 – 11,00 pe B-dul Ferdinand I, Piața Ion I.C. Brătianu, Piața Iuliu Maniu, strada Ardealului, strada Olteniei, strada București, strada Basarabiei, strada Frederic Mistral
-între orele 13,00 -16,00 pe B-dul Încoronării, B-dul 1 Decembrie 1918, B-dul Horea, strada Ghe. Pop de Băsești, strada Crișan, strada Cetății, strada Apulum, strada Izvorului, strada Dr. Ion Ratiu, strada Ion Agârbiceanu, B-dul Transilvaniei;
În data de 01 decembrie 2021
-între orele 07,00 – 10,00, pe traseul Autogara Alba Iulia, B-dul Ferdinand I, Piața Alessandria, strada Mihai Viteazu, Catedrala Încoronării;
-între orele 12,00 – 21,00, pe B-dul 1 Decembrie 1918 (de la intersecția cu strada Vasile Goldiș până la intersecția cu strada Cloșca).
-între orele 09,00 – 22,00, pe strada Aurel Vlaicu, strada Unirii (de la bariera acces in Cetatea Alba Carolina), Aleea Sf. Capistrano ( de la bariera acces în Cetatea Alba Carolina),
-între orele 13,00 – 16,00, pe B-dul Încoronării, B-dul 1 Decembrie 1918, B-dul Horea, strada Ghe. Pop de Băsești, strada Crisan, strada Cetății, strada Apulum, strada Izvorului, strada Dr. Ion Ratiu, strada Ion Agârbiceanu, B-dul Transilvaniei ( parcările Pasaj – B-dul. Transilvaniei).
Recomandăm tuturor celor care vor participa la manifestările dedicate sărbătoririi Zilei Naționale, să respecte regulile de prevenire a răspândirii Covid 19 și reamintim că este obligatorie purtarea măștii de protecție sanitară.
În vedere asigurării unui climat de siguranţă corespunzător pe perioada în care este sărbătorită Ziua Naţională a României, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, prin efectivele de care dispune, este pregătit să răspundă prompt la orice sesizare sau reclamaţie a cetăţenilor.
Urăm tuturor românilor să se bucure, pe deplin, de Sărbătoarea Marii Uniri!
LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]
24 iunie 2026 | Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației
Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației Având în vedere prognoza meteorologică prin care în perioada următoare se preconizează temperaturi deosebit de ridicate, prefectul județului Alba, Nicolae Albu, își exprimă poziția fermă în ceea ce privește necesitatea aplicării imediate a tuturor măsurilor destinate protejării populației. […]
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]










