Curier Județean

Poliţişti din IPJ Alba, la conferinţa de închidere a Proiectului INTACT

Ioana Oprean

Publicat

în

Poliţişti din IPJ Alba au participat la conferinţa organizată de Inspectoratul de Poliţiei Judeţean Dolj, cu ocazia închiderii Proiectului INTACT, finanţat de Comisia Europeană (OLAF), aferent Programului Hercule III – Pregătire împotriva fraudei.

conferinta IPJ IntactÎn perioada 9-11 decembrie a.c., şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, împreună cu specialişti în investigarea criminalităţii economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, au participat la conferinţa de închidere, organizată de Inspectoratul de Poliţiei Judeţean Dolj, în cadrul Proiectului INTACT, finanţat de Comisia Europeană (OLAF), aferent Programului Hercule III – Pregătire împotriva fraudei, proiect în care Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a fost partener.

Conferinţa a reunit specialişti de investigarea fraudelor din inspectoratele de poliţiei judeţene Dolj, Alba, Arad, Călăraşi şi Olt precum şi de reprezentanţi ai Direcţiei Regionale de Poliţie Vidin – Bulgaria, ai autorităţilor vamale din România – Direcţia Regională Vamală Craiova, Bulgaria – Direcţia Vamală Lom şi Ungaria – Administraţia Naţională Vamală şi Fiscală şi a fost ultima activitate organizată în cadrul Proiectului INTACT.

Aceasta s-a bucurat şi de participarea experţilor Departamentului pentru Luptă Antifraudă, Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice, reprezentanţilor structurilor din teritoriu aparţinând Ministerului Public, Ministerului Finanţelor şi companiilor de tutun (Imperial Tobacco Limited Bulgaria şi British American Tobacco România).

Obiectivele proiectului, au fost creşterea gradului de conştientizare în rândul agenţiilor de aplicare a legii din Romania, Ungaria si Bulgaria, cu atribuţii privind lupta împotriva contrabandei şi contrafacerii produselor de tutun precum şi îmbunătăţirea cunoştinţelor profesionale a specialiştilor de investigarea fraudelor şi funcţionarilor vamali din cele trei ţări cu privire la tehnicile şi metodele de investigaţie folosite în lupta împotriva contrabandei şi contrafacerii produselor de tutun.

Proiectul, în valoare de 85.869,63 euro, a reuşit facilitatea unei cooperări transfrontaliere româno-bulgare-maghiare între specialiştii de investigare a fraudelor, funcţionarii vamali şi reprezentanţii companiilor de tutun precum şi diseminarea, la nivelul statelor partenere, a celor mai bune practici privind prevenirea şi combaterea contrabandei şi contrafacerii de produse din tutun.

Totodată, a fost realizată broşura „Aspecte de interes din domeniu contrabandei şi contrafacerii de ţigări în ţările partenere” care oferă o imagine generală asupra evoluţiei fenomenului de trafic şi contrabandă cu ţigări înregistrat în România, Bulgaria şi Ungaria. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult