Poli Timişoara – FC Unirea Alba Iulia 0-0, în etapa a 20-a a Ligii a 2-a! Remiză excelentă pe Bega pentru trupa lui Gherman
FC Unirea Alba Iulia a izbutit surpriza rundei în seria vestică şi a realizat un egal remarcabil în deplasare cu Poli Timişoara. „Alb-negrii” au scos o remiză lăudabilă pe stadionul „Dan Plătinişanu”, în faţa echipei care anul trecut a terminat pe locul secund în Liga 1 . Astfel, Stelian Gherman nu a pierdut niciuna din cele două dispute directe din această stagiune împotriva formaţiei pe a cărei bancă a debutat ca tehnician în elită. Şi astfel, FC Unirea realizează cel mai important rezultat din actualul sezon împotriva unei forţe reale a seriei! „Am stat bine defensiv, mai puţin în ofensivă, dar am luat un punct foarte mare în compania unei echipe mari. Mi-am apărat interesul, îmi cer scuze dacă am stricat ziua Timişoarei”, a concluzionat Gherman.
Timişorenii, măcinaţi de probleme au presat în majoritatea timpului, au avut destule ocazii, între care şi o bară a lui Pătraş (min. 39, şut de la 19 metri în stâlpul stâng).
Vizitatorii au închis excelent jumătatea proprie şi au rezistat în defensivă, remarcându-se iarăşi tânărul I. Stan (l-a lăsat rezervă pe Bumbac), ce a realizat o prestaţie bună, dar şi I. Serban (imbatabil în jocul aerian) împreună cu căpitanul Adrian Pascal ce şi-a coordonat la cote înalte apărarea din faţă. Antrenorul Stelian Gherman a mizat pe un modul tactic cu doi închizători (D. Militaru şi Ciofu) pentru a tempera avântul adversarilor, consideraţi net favoriţi. Aşezaţi pe două linii vizitatorii şi-au văzut scopul, nu s-au descoperit şi au încurcat teribil planurile grupării din Banat, ce probabil îşi punea doar problema diferenţei de scor!
După pauză, „violeţii” au solicitat penalty în minutul 65, la un duel în atac între Popovici şi Ciofu, când mingea l-a lovit pe jucătorul Unirii în mână, însă arbitrul a lasat jocul să continue cu toate protestele timişorenilor. „Sunt mulţumit de atitudinea din meciul cu Poli, dacă ne comportam aşa în restul partidelor eram mult mai sus. Ne-am apărat foarte bine, dar încă n-avem curaj. Eu un punct remarcabil câştigat la vicecampioana României şi sper ca Stan să confirme în continuare„, a spus preşedintele Mihai Dăscălescu.
Au jucat Poli Timişoara: Lepmets – Belu (68, Dobricean), Mera, Fl. Ilie, Fl. Sandu – Chiş, Poparadu (cpt), Pătraş – Al. Popovici, Ricketts (58, Axente), R. Cârstea (76, D. Goga). Rezerve: Kirev – Scutaru, Gorobsov, Fuchs. Antrenor Adrian Stoicov (Vali Velcea suspendat).
Unirea Alba Iulia: Pascal (cpt) – N. Oltean, I. Stan, I. Şerban, M. Oprea – Cl. Oara, Pleniceanu (90+1, Pecarov), Ciofu, D. Militaru, M. Petrescu, S. Mureşan (89, V. Florea). Rezerve: Lasc – Schuller, Potopea, Bumbac, A. Ianc. Antrenor Stelian Gherman
*Arbitri: M. Omuţ (Oradea), Iul. Timar (Marghita), J. Peter (Sf. Gheorghe), rezervă Ov. Haţegan (Arad) *Observatori V. Vancea (Oradea), N. Florescu (Sibiu).
Dan HENEGAR
Foto Banatsport.ro şi arhivă meciul tur
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









