Poli Timişoara – FC Unirea Alba Iulia 0-0, în etapa a 20-a a Ligii a 2-a! Remiză excelentă pe Bega pentru trupa lui Gherman
FC Unirea Alba Iulia a izbutit surpriza rundei în seria vestică şi a realizat un egal remarcabil în deplasare cu Poli Timişoara. „Alb-negrii” au scos o remiză lăudabilă pe stadionul „Dan Plătinişanu”, în faţa echipei care anul trecut a terminat pe locul secund în Liga 1 . Astfel, Stelian Gherman nu a pierdut niciuna din cele două dispute directe din această stagiune împotriva formaţiei pe a cărei bancă a debutat ca tehnician în elită. Şi astfel, FC Unirea realizează cel mai important rezultat din actualul sezon împotriva unei forţe reale a seriei! „Am stat bine defensiv, mai puţin în ofensivă, dar am luat un punct foarte mare în compania unei echipe mari. Mi-am apărat interesul, îmi cer scuze dacă am stricat ziua Timişoarei”, a concluzionat Gherman.
Timişorenii, măcinaţi de probleme au presat în majoritatea timpului, au avut destule ocazii, între care şi o bară a lui Pătraş (min. 39, şut de la 19 metri în stâlpul stâng).
Vizitatorii au închis excelent jumătatea proprie şi au rezistat în defensivă, remarcându-se iarăşi tânărul I. Stan (l-a lăsat rezervă pe Bumbac), ce a realizat o prestaţie bună, dar şi I. Serban (imbatabil în jocul aerian) împreună cu căpitanul Adrian Pascal ce şi-a coordonat la cote înalte apărarea din faţă. Antrenorul Stelian Gherman a mizat pe un modul tactic cu doi închizători (D. Militaru şi Ciofu) pentru a tempera avântul adversarilor, consideraţi net favoriţi. Aşezaţi pe două linii vizitatorii şi-au văzut scopul, nu s-au descoperit şi au încurcat teribil planurile grupării din Banat, ce probabil îşi punea doar problema diferenţei de scor!
După pauză, „violeţii” au solicitat penalty în minutul 65, la un duel în atac între Popovici şi Ciofu, când mingea l-a lovit pe jucătorul Unirii în mână, însă arbitrul a lasat jocul să continue cu toate protestele timişorenilor. „Sunt mulţumit de atitudinea din meciul cu Poli, dacă ne comportam aşa în restul partidelor eram mult mai sus. Ne-am apărat foarte bine, dar încă n-avem curaj. Eu un punct remarcabil câştigat la vicecampioana României şi sper ca Stan să confirme în continuare„, a spus preşedintele Mihai Dăscălescu.
Au jucat Poli Timişoara: Lepmets – Belu (68, Dobricean), Mera, Fl. Ilie, Fl. Sandu – Chiş, Poparadu (cpt), Pătraş – Al. Popovici, Ricketts (58, Axente), R. Cârstea (76, D. Goga). Rezerve: Kirev – Scutaru, Gorobsov, Fuchs. Antrenor Adrian Stoicov (Vali Velcea suspendat).
Unirea Alba Iulia: Pascal (cpt) – N. Oltean, I. Stan, I. Şerban, M. Oprea – Cl. Oara, Pleniceanu (90+1, Pecarov), Ciofu, D. Militaru, M. Petrescu, S. Mureşan (89, V. Florea). Rezerve: Lasc – Schuller, Potopea, Bumbac, A. Ianc. Antrenor Stelian Gherman
*Arbitri: M. Omuţ (Oradea), Iul. Timar (Marghita), J. Peter (Sf. Gheorghe), rezervă Ov. Haţegan (Arad) *Observatori V. Vancea (Oradea), N. Florescu (Sibiu).
Dan HENEGAR
Foto Banatsport.ro şi arhivă meciul tur
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]









