Polaris notifică primăria Alba Iulia ca va pleca din 8 septembrie: Va prelua RER VEST & RETIM serviciul de salubrizare?
Societatea SC Polaris M Holding a notificat primăria municipiului Alba Iulia ca din data de 8 septembrie, anul curent, va expira contractul pentru activitățile de salubrizare menajeră. Societatea a încheiat un contract cu altă municipalitate și își va muta întreaga infrastructură la noua locație.
Din data de 8 septambrie serviciul de salubrizare menajeră ar trebui să fie preluat de firma care a câștigat licitație și anume asocierea RER VEST & RETIM. Contractul cu o valoare de peste 60.000.000 de lei a fost câștigat de asocierea dintre cele două firme, la începutul lunii octombrie 2020.
Operatorul ar urma să administreze Centrul de Management Integrat al Deşeurilor de la Galda de Jos şi staţiile de transfer de la Blaj şi Tărtăria, precum şi cele de sortare de la Zlatna şi Baia de Arieş şi Aiud, dar şi transportul deşeurilor de la aceste staţii la centrul de la Galda de Jos.
CITEȘTE ȘI: Grevă spontană la groapa de gunoi de la Galda. Câțiva muncitori au încetat lucrul, dar activitatea de preluare a deșeurilor nu a fost afectată
„În anul 2013 între Municipiul Alba Iulia și SC POLARIS M HOLDING SRL a fost încheiat contractul de concesionare a serviciului de salubrizare nr 69525. Durata acestui contract a fost de trei ani, cu posibilitatea de prelungire cu jumătate din perioada inițiala, întrucât până la expirarea duratei inițiale, ADI Salubris nu a reușit concesionarea serviciului de salubrizare în Județul Alba (incluzând Municipiul Alba Iulia), contractul a fost prelungit succesiv.
Ultima prelungire avea că termen limita preluarea serviciului de către operatorul desemnat – RER VEST, preluare ce urma să fie realizată după perioada de mobilizare, care expiră la patru luni de la operaționalizarea CMID GALDA, respectiv 08 septembrie 2021.
Ca atare, societatea noastră a încheiat un alt contract, cu o altă municipalitate, care impune mutarea întregii infrastructuri alocată în prezent activității de salubrizare menajeră în Alba Iulia.
Vă mulțumim și pe această cale pe colaborarea avută în ultimii opt ani și va asigurăm de întreaga noastră considerație. În consecința, va rugăm să luați toate măsurile necesare pentru preluarea serviciului de salubrizare menajeră, nu mai târziu de 8 septembrie 2021, dată de la care societatea noastră nu va mai presta această activitate în Municipiul Alba Iulia”, se arată în notificarea trimisă de către SC Polaris M Holding primăriei Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]
ACCIDENT în Aiud: Impact între un autoturism și un ATV pe strada Ostașilor Traficul rutier este îngreunat pe strada Ostașilor din municipiul Aiud, ca urmare a producerii unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un ATV, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba joi, 25 iunie 2026, la ora 16.45. […]
VIDEO | Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur”
Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur” Primăria Aiud obținut finanțarea, peste 8 milioane de euro, pentru Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante și ample proiecte de infrastructură de pe plan local, a anunțat joi, 25 iunie 2026, primarul Dragoș Crișan. […]








