Pleacă talentele din Cetatea Marii Uniri! Optimum Alba Iulia, jucători la “U” Cluj, UTA Arad, Hermannstadt și Viitorul Cluj
Vară fierbinte pentru Academia de Fotbal Optimum Alba Iulia, din mai multe puncte de vedere, o serie de tineri talentați făcând pasul spre echipe mai bine cotate, în prim plan fiind Sebastian Bran, ajuns la “U” Cluj, jucător care recent a debutat la reprezentativa României Under 16.
Alți foști coechipieri au plecat alte două prim-divizionare, Răzvan Cutean și Robert Baba – la UTA Arad, Matei Nicola și Mihai Moș – la Hermannstadt, iar lista poate fi întregită de Denis Gligor și Roberto Pandor, ajunși la Viitorul Cluj. Mergând mai departe, au existat la clubul care și-a desfășurat activitatea la Drâmbar și chestiuni de natură organizatorică, astfel că au rezultat două echipe, una care activează la Vințu de Jos, respectiv Star Pro Optimum Sebeș, recent afiliată provizoriu de către AJF Alba.
“După șase, șapte ani frumoși, petrecuți împreună, ani în care ați pierdut dar ați și câștigat, ați muncit, ati făcut sacrificii, ați fost serioși în pregătire, conștienți și totodată conștiincioși, iată ca roadele muncii voastre n-au întârziat să apară! Ne mândrim cu voi și suntem încântați și fericiți să vă lăudăm de fiecare dată, atunci când avem ocazia. Ați făcut pasul la un nivel superior, iar lucrul acesta trebuie să va motiveze și mai tare, să va doriți să ajungeți cât mai sus în lumea fotbalului. Greul de abia acum începe, e relativ «ușor» să ajungi sus, dar e mult mai greu e să te menții! Primele voastre evoluții la noile cluburi, arată că aveți potențial și că faceți diferența și la acest nivel: goluri, pase de gol, prestații bune spre foarte bune din postura de titular, până și la lotul național al României. Nouă nu ne rămâne decât să ne focusăm în continuare pe ceea ce avem de făcut și să propunem alte nume noi, care cu siguranță vor mai apărea din generațiile următoare!”, este mesajul sugestiv transmis de antrenorul Ciprian Selagea (33 ani), echipier al divizionarei terțe Metalurgistul Cugir.
Revenind la jucătorii crescuți la Academia de Fotbal Optimum Alba Iulia, înființată în 2019, merită apreciată generația de mare perspectivă care în sezonul trecut a reușit accederea în semifinalele Cupei României la Under 15, dar și organizarea unui turneu zonal pe “Cetate”, cu numai trei eșecuri într-un an competițional, înfrângeri cu UTA Arad vitoarea finalistă) și Viitorul Cluj (câștigătoarea Cupei României). Proiectul promițător și-a arătat primele roade, talentații jucători au urcat o treaptă, dar întrebarea este una simplă:
“De ce nu au făcut pasul spre CSM Unirea Alba Iulia respectivii jucători? Sau măcar o parte dintre aceștia?”
Sursa foto: facebook
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]








