Actualitate

Plafonarea şi compensarea preţului la energie rămân în vigoare. Premierul Ciucă: „Continuăm pregătirea sezonului rece”

Ioana Oprean

Publicat

în

Plafonarea şi compensarea preţului la energie rămân în vigoare. Premierul Ciucă: „Continuăm pregătirea sezonului rece”

Măsurile de plafonare şi compensare a preţului la energie vor rămâne active în formula necesară protejării cetăţenilor şi economiei, a informat premierul Nicolae Ciucă, în cadrul primei reuniuni a Comitetului interministerial pentru asigurarea rezilienţiei energetice şi implementarea proiectelor de infrastructură în energie, potrivit Agerpres.

În cadrul reuniunii s-a discutat despre măsurile de protejare a consumatorilor casnici şi a economiei de efectele creşterii preţurilor la energie.

„La nivelul Guvernului continuăm pregătirea sezonului rece, asigurând populaţiei şi economiei româneşti alimentarea cu energie. Aşa cum ne-am asumat, măsurile de plafonare şi compensare a preţului la energie vor rămâne active, în formula necesară protejării cetăţenilor şi economiei. În paralel, stabilim noi responsabilităţi pentru a accelera implementarea proiectelor de infrastructură în energie, valorificând oportunităţile pe care România le are la nivel naţional şi geostrategic”, a afirmat Ciucă.

Prim-ministrul a stabilit un plan de acţiune care să asigure predictibilitate din perspectiva producţiei de energie, cât şi din punct de vedere bugetar, se menţionează într-un comunicat.

La solicitarea premierului, Ministerul Energiei va prezenta pe 22 august situaţia programelor de investiţii în capacităţile de producţie, atât ale companiilor de stat, cât şi cele dezvoltate de mediul privat.

Tot pe 22 august, ANRE urmează să transmită Guvernului o informare cu privire la evoluţia pieţei energetice din ianuarie până în prezent, cât şi cu privire la stadiul implementării schemei de sprijin reglementate prin OUG 27/2022 privind măsurile aplicabile clienţilor finali din piaţa de energie electrică şi gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul energiei.

De asemenea, până la data de 31 august, Ministerul Energiei va transmite Comitetului interministerial pentru asigurarea rezilienţei energetice şi implementarea proiectelor de infrastructură în energie Programul de iarnă în domeniul energetic.

Comitetul interministerial pentru asigurarea rezilienţei energetice şi implementarea proiectelor de infrastructură în energie este constituit din miniştrii Energiei, Finanţelor, Afacerilor Externe, Afacerilor Interne, Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Mediului, Apelor şi Pădurilor, Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, reprezentanţi ai Secretariatului General al Guvernului, Consiliului Concurenţei, Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), Agenţiei Naţionale pentru Achiziţii Publice, Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, Administraţiei Naţionale Apele Române, Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale, Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Autorităţii de Reglementare a Operaţiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră.

Sursa: bursa.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult