Piața agroalimentară din centrul Albei Iulia se redeschide în maximum două săptămâni
După mai bine de 2 ani de la termenul de finalizare (primăvara lui 2016), piața agroalimentară din centrul Albei Iulia este gata. Recepția tehnică a lucrării a avut loc săptămâna trecută, iar potrivit viceprimarului Gabriel Pleșa, în maximum două săptămâni ne vom putea face cumpărăturile aici.
”Recent, a ajuns și cel de-al doilea transport de mese, urmează și cel de-al treilea, în total spațiul suportă 200 de bucăți. Urmează să fie așezate, montate plăcuțele cu sectoarele: legume, fructe, etc. și în maximum două săptămâni, albaiulienii vor putea deja să își facă cumpărăturile aici”, ne-a declarat acesta.
În primă instanță, vor putea desface marfa micii producători, care reprezintă aproximativ 25-30% dintre vânzători, urmând ca pentru restul, persoane fizice autorizate, să fie organizată, potrivit legii, o licitație de adjudecare a meselor. Aceeași sursă opinează că și această procedură se va încheia în circa o lună, toate spațiile urmând a fi ocupate de comercianți.
Deocamdată, tarifele pentru micii producători au rămas la nivelul anterior, respectiv de 6 lei pe metru pătrat pe zi, dar, spune viceprimarul Gabriel Pleșa, regulamentul de funcționare al pieței va suferi modificări care vor fi dezbătute și stabilite de Consiliul Local Alba Iulia: ”Obiectivul beneficiază de facilități noi și este posibil ca, de exemplu, pentru toaletele publice să se stabilească o taxă care să permită o bună întreținere a acestora. Orice alte modificări la regulament vor fi propuse într-un viitor proiect de hotărâre ce va fi supus aprobării consilierilor locali albaiulieni”.
Vânzătorii întâlniți ieri în piața provizorie de lângă Electrica așteaptă și ei marea mutare, dar parcă nu mai cred nimic, după ce au fost amânați de atâtea ori. Nu au idee nici de prețuri, nici de locurile în care vor primi mesele, știută fiind doleanța micilor producători de a beneficia de o poziție mai avantajoasă, nu pe ultimul rând de la perete. Cum noul obiectiv nu are fir de zidărie care să îl îngrădească, orice loc pare favorabil, doar să fie, să se vadă odată scoși din praful și mizeria actualei locații.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]
UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc
TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]








