Actualitate

Peste un milion de români vor primi în continuare facturi mari: Ce spun specialiștii în energie

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste un milion de români vor primi în continuare facturi mari: Ce spun specialiștii în energie

Specialiștii în energie avertizează că peste un milion de consumatori vor primi în continuare facturi mari, chiar dacă politicienii ar schimba modul de calcul al facturilor la energie.

Liberalii au propus ca facturile să se calculeze nu doar pe baza consumului de anul trecut, ci a mediei consumului din aceeași perioadă a ultimilor trei ani.

PNL susține că pentru calculul facturii din septembrie 2022 ar trebui să se țină cont de media consumului din aceeași lună a anilor 2021, 2020 și 2019.

Virgil Popescu, ministrul Energiei: Este un consum care nu a fost limitat de preț – în 2021.

Reporter: Facturi de 7-8.000?

Virgil Popescu: Cred că ori sunt greșite, ANRE-ul e cel care verifică piața. N-am văzut decât câteva facturi prezentate de dumneavoastră. La persoane fizice inclusiv ANPC să intre peste furnizorii respectivi și să verifice.

Analiștii spun însă că decizia de schimbare a modului de calcul nu ar ajuta pe nimeni.

Să luăm exemplul unui client care trei ani la rând, în aceeași lună, a avut consum mic de electricitate, sub plafonul actual, de 255 kwh/lună. Decizia nu va influența suma pe care o are de plată. Acest client plătește acum un preț plafonat și va beneficia de reducere.
Factura ar putea fi și de 18 ori mai mare la cel mai scump furnizor

Însă, cine a avut trei ani la rând peste 300 de kwh pe factură, va plăti tot mult. Iar factura va fi si mai mare, chiar dacă acum a făcut economie și a redus consumul.

De pildă, un client care în august 2021 achita pentru consumul lui de peste 300 kwh aproape 241 de lei la factură, la prețurile actuale de pe piață, pentru că nu intră la plafonare, nota de plată poate fi și de 18 ori mai mare la cel mai scump furnizor. Asta în vreme ce în 2020, de pildă, achita 176 de lei.

Dumitru Chisăliță, președinte Asociația Energia Inteligentă: „Consumul mare nu înseamnă că ești din start bogat, dacă trebuie să-ți încălzești casa, să-ți prepari apa caldă, dacă ai un hidrofor la țară, dacă ai niște mașinării care prelucrează diversele produse pentru a putea să ții o gospodărie înseamnă un consum mai mari de 300 kwh și asta nu înseamnă neapărat că ești și bogat – este o greșeală făcută prin folosofia de aplicare a acestei legi. Probabil că 1 milion de consumatori nu vor beneficia de nicio prevedere, deși nu sunt bogați, foarte mulți au ghinionul că sunt în zone fără alte forme de energie – cum ar fi gazul natural sau în blocuri fără energie termică și sunt puși de a se încălzi pe bază de electricitate”.

Potrivit calculelor facute de „Asociației Energia Inteligentă”, o casă de 150 mp, dacă folosește doar energie electrică la iarnă ar trebui să plătească între 2700 de lei și 3.500 de lei pe lună. Asta înseamnă un salariu mediu pe economie.

Propunerea făcută de PNL trebuie acceptată si de PSD, apoi ordonanța privind energia poate fi modificată în Parlament.

Sursa: stirileprotv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult