Peste 70 de persoane SANCȚIONATE în Alba de către polițiști, pentru că nu au respectat măsurile de protecție individuală și interdicțiile privind deplasarea, în ultimele 24 de ore
Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba pentru verificarea modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. Premergător Anului Nou, acțiunile au fost intensificate.
Sub coordonarea Instituției Prefectului, au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19.
În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 215 polițiști și polițiști locali, alături de jandarmi, lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 104 societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 91 de mijloace de transport din care 66 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 1.925 persoane. De asemenea, au fost verificate 100 de obiective de interes precum restaurante, fastfood-uri, hoteluri, pensiuni, cabane și alte spații de cazare.
Echipele de control au depistat și sancționat 79 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală. Au fost aplicate amenzi în valoare de 2.500 de lei.
De exemplu, cu ocazia unei acțiuni punctuale, organizată la Blaj, au fost legitimate 223 de persoane și au fost depistate 16 care nu respectau regulile de protecție sanitară.
La Alba Iulia, au fost verificate 54 de mijloace de transport în comun și au fost legitimate 319 persoane. Au fost depistate și sancționate 13 persoane care nu au respectat normele de protecție sanitară.
Acțiunile de control vor continua, la nivelul întregului județ, scopul acestora fiind de a limita răspândirea infecției cu noul coronavirus.
Stimați cetățeni, este important să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pentru limitarea răspândirii SARS-COV-2.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe
SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe Un bărbat din Ighiu a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu un obiect contondent o persoană din Sântimbru pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de […]
ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia
ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia Un accident rutier a avut loc luni după-masa în Ocna Mureș. Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, a fost acroșat de o mașină pe strada Colonia. Potrivit IPJ Alba, la data de 22 iunie 2026, în […]
FOTO | Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba
Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți, 23 iunie 2026, la Vinerea. Muniția a fost asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba. Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat sa intervină pentru asanarea […]









