Peste 600 de şoferi şi pasageri amendați săptămâna trecută, de polițiștii din Alba, pentru că nu au utilizat centura de siguranţă
Peste 600 de şoferi şi pasageri amendați săptămâna trecută, de polițiștii din Alba, pentru că nu au utilizat centura de siguranţă
Peste 600 de şoferi şi pasageri au fost amendaţi de poliţiştii din Alba, săptămâna trecută, pentru că nu au utilizat centura de siguranţă. Activităţile de control s-au desfăşurat conform Planului de operaţiuni al Organizaţiei Poliţiilor Rutiere din Europa (TISPOL).
În perioada 11 – 17 martie 2019, polițiștii din Alba au desfășurat acțiunea TISPOL, pentru prevenirea victimizării în urma producerii accidentelor rutiere, în cadrul Calendarului de activități al Organizației Polițiilor Europene TISPOL.
Acțiunea a fost coordonată, la nivel național, de către Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și a avut drept scop respectarea obligației portului regulamentar al centurii de siguranță de către conducătorii auto și pasagerii adulți, ori, după caz, a utilizării dispozitivelor speciale de retenție de către copii, precum și combaterea utilizării telefonului mobil fără dispozitivul hands-free.
În această perioadă, poliţiştii din Alba au verificat 2.357 de autovehicule și au constatat 1.319 abateri la regimul circulației. Dintre amenzile aplicate, 624 au fost pentru neportul centurii de siguranță și a dispozitivelor speciale de retenție, iar 77 pentru folosirea telefoanelor mobile la volan, fără dispozitive hands free.
Totodată, au fost constatate 18 infracțiuni la regimul rutier, din care 4 de conducere sub influenţa băuturilor alcoolice, 6 de conducere fără permis, 7 de conducerea unui autovehicul neînmatriculat şi una de conducerea unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare.
Pe toată perioada acțiunii, polițiștii au atras atenția participanților la trafic cu privire la riscurile la care se expun prin nefolosirea dispozitivelor de siguranță.
Din analizele privind riscul rutier rezultă că neportul centurii de siguranță este principala cauză de agravare a stării victimelor accidentelor de circulaţie.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba reaminteşte că utilizarea centurilor de siguranţă, de către toţi ocupanţii autoturismului, este o obligație legală și poate salva vieți!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | 11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire
11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire În perioada 22–29 iunie 2026, la Balaton se desfășoară cea de-a XVI-a ediție a Campionatelor Europene de Dans MLTSZ, competiție cu participarea sportivilor din 4 țări – Ungaria, […]
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]









