Curier Județean

Peste 50 de sancțiuni contravenționale aplicate de jandarmi, în județul Alba, pentru nepurtarea măștii, în perioada 18 – 21 ianuarie

Ioana Oprean

Publicat

în

Continuă acțiunile executate de către jandarmii din Alba, pentru prevenirea și limitarea infectării cu nou Coronavirus, alături de alte structuri și autorități, pe raza județului Alba. În perioada 18 – 21 ianuarie, 53 de persoane au fost sancționate contravențional pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă. 

Cincizeci și trei de persoane au fost sancționate contravențional pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă.

Jandarmeria Alba continuă acțiunile executate pentru prevenirea și limitarea infectării cu noul Coronavirus. În acest context în perioada 18 – 21 ianuarie 2021, echipajele de jandarmerie, alături de alte structuri și autorități, au actionat pe raza județului Alba.

Pe timpul misiunilor executate în vederea verificării respectării măsurilor impuse prin Legea nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, au fost verificate de către jandarmi mai multe zone aglomerate, printre care supermarketuri, terase, mijloace de transport în comun și autogări.

Au fost aplicate 53 de sancțiuni contravenționale pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă.

Sub coordonarea Instituției Prefectului- Județul Alba, acțiunile vor continua și în perioada următoare, iar scopul acestora este unul preventiv și de informare a cetățenilor cu privire la necesitatea respectării măsurilor de protecție sanitară.

Pentru a evita creșterea numărului de infectări și a îmbolnăririlor, facem apel la cetațeni sa respecte cu strictețe prevederile legale incidente și să semnaleze cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară fie direct echipajelor de jandarmerie, fie prin apel la TelVerde 0800 800 165.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult