Curier Județean

Peste 50 de sancțiuni contravenționale aplicate de jandarmi, în județul Alba, pentru nepurtarea măștii, în perioada 18 – 21 ianuarie

Ioana Oprean

Publicat

în

Continuă acțiunile executate de către jandarmii din Alba, pentru prevenirea și limitarea infectării cu nou Coronavirus, alături de alte structuri și autorități, pe raza județului Alba. În perioada 18 – 21 ianuarie, 53 de persoane au fost sancționate contravențional pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă. 

Cincizeci și trei de persoane au fost sancționate contravențional pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă.

Jandarmeria Alba continuă acțiunile executate pentru prevenirea și limitarea infectării cu noul Coronavirus. În acest context în perioada 18 – 21 ianuarie 2021, echipajele de jandarmerie, alături de alte structuri și autorități, au actionat pe raza județului Alba.

Pe timpul misiunilor executate în vederea verificării respectării măsurilor impuse prin Legea nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, au fost verificate de către jandarmi mai multe zone aglomerate, printre care supermarketuri, terase, mijloace de transport în comun și autogări.

Au fost aplicate 53 de sancțiuni contravenționale pentru nepurtarea măștii de protecție și încălcarea normelor privind circulația persoanelor în intervalele în care aceasta a fost interzisă.

Sub coordonarea Instituției Prefectului- Județul Alba, acțiunile vor continua și în perioada următoare, iar scopul acestora este unul preventiv și de informare a cetățenilor cu privire la necesitatea respectării măsurilor de protecție sanitară.

Pentru a evita creșterea numărului de infectări și a îmbolnăririlor, facem apel la cetațeni sa respecte cu strictețe prevederile legale incidente și să semnaleze cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară fie direct echipajelor de jandarmerie, fie prin apel la TelVerde 0800 800 165.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe

Bogdan Ilea

Publicat

în

Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]

Citește mai mult

Curier Județean

27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână

Ioana Oprean

Publicat

în

Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]

Citește mai mult