Peste 200 de persoane din Alba, amendate de polițiști cu peste 20.000 de lei: Nu au respectat măsurile de protecție indivinduală, măsura carantinării sau interdicțiile privind deplasarea
Peste 200 de persoane din Alba au fost amendate de polițiști cu peste 20.000 de lei, în ultimele 24 de ore, pentru că nu au respectat măsurile de protecție indivinduală, măsura carantinării sau interdicțiile privind deplasarea.
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. Au continuat și controalele pe timp de noapte.
Sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii
virusului Covid 19.
În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 150 de polițiști, polițiști locali, jandarmi, lucrători ISU, ITM, DSVSA precum și reprezentanți de la Protecția Consumatorului, Ministerului Sănătății și autorității publice locale.
Au fost verificate 160 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 159 mijloace de transport, din care 90 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.346 de persoane.
Echipele de control au depistat și sancționat 196 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, una pentru nerespectarea măsurii carantinării și 8 pentru nerespectarea interdicțiilor privind deplasarea.
Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de 21.345 lei.
Au fost organizate 11 acțiuni punctuale, pentru verificarea modului în care sunt respectate regulile de prevenire a răspândirii noului coronavirus și s-a acționat inclusiv în intervalul orar 23.00 – 05.00.
De exemplu, la Alba Iulia au fost verificate 90 de societăți comerciale și 139 de mijloace de transport, au fost legitimate 447 de persoane și au fost aplicate 67 de sancțiuni contravenționale confirm Legii 55/2020.
La Cugir au fost legitimate 47 de persoane și aplicate 14 sancțiuni conform Legii 55/2020.
Acțiunile de verificare a modului de respectare a regulilor privind prevenirea răspândirii noului coronovirus vor continua.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]
28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe
Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]
27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână
Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]









