Peste 180 de jandarmi din Alba au asigurat măsuri de ordine publică pe toată perioada minivacanței prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului
Peste 180 de jandarmi din Alba au asigurat măsuri de ordine publică pe toată perioada minivacanței prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului
Cu ocazia minivacanţei prilejuită de sărbătoarea Adormirea Maicii Domnului, efectivele Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Avram Iancu Alba au monitorizat ferm manifestările religioase și cultural-artistice din judeţ în scopul prevenirii şi combaterii faptelor antisociale și pentru liniștea și siguranța cetățenilor.

În perioada 15 – 18 august 2024, pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, peste 180 de jandarmi au acționat atât independent cât și în sistem integrat alături de polițiști și pompieri pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale la evenimentele organizate la nivelul județului Alba. Am fost prezenți în zona mănăstirilor și a locașurilor de cult de la nivelul județului cât și la manifestările cultural-artistice de la Alba Iulia unde s-a desfășurat în această perioadă Festivalul Roman Apulum și la Petreasa la cea de-a 29 ediție a Târgului Lemnarilor din Munții Apuseni, evenimente ce adună an de an un număr mare de participanți. Colegii noștri cu sprijinul Grupării de Jandarmi Mobile ”Regele Ferdinand I” Târgu-Mureș au fost prezenți și la Sebeș, Vințu de Jos, Valea Lungă, Glod, Cărpiniș și Roșia Montană, unde în această minivacanță au fost organizate evenimente publice.
Ne bucurăm că toate aceste evenimente s-au desfășurat fără incidente și alături de toți participanții ne-am putut bucura în siguranță de clipe liniștite și minunate. În zona montană a județului nu au fost înregistrate evenimente nedorite în această perioadă, turiștii prezenți s-au putut bucura de ospitalitatea ardelenilor în liniște și tihnă.
În perioada de referință, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Avram Iancu Alba, aflați în timpul misiunilor de asigurare a ordinii și siguranței publice nu au constatat infracțiuni. Au fost aplicate 3 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 1200 de lei pentru fapte de tulburare a ordinii și liniștii publice. De asemenea, în această perioadă, au fost legitimate 170 persoane și 11 cetățeni străini prin aplicația E-DAC și au fost gestionate un număr de 7 apeluri 112.
Având în vedere ca în această perioadă se desfășoară Examenul de Bacalaureat sesiunea de toamnă, le dorim mult succes celor peste 30000 de participanți! Noi vom fi prezenţi și de această dată în zona centrelor de examinare, pentru asigurarea măsurilor de ordine publică.
Vă mulţumim tuturor pentru încrederea pe care ne-o acordaţi şi suntem convinşi că prin cooperare şi dialog, clipele pe care le petrecem împreună vor fi deosebite și în siguranță! Nu uitați, suntem aici pentru dumneavoastră pregătiți să intervenim atunci când situația impune.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA
Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]









