Peste 120.000 de mașini noi înmatricuate în 2018. Înregistrările de autoturisme second-hand au scăzut cu 8% față de anul trecut
Numărul mașinilor noi înmatriculate în România, în primele 11 luni ale anului, a ajuns la 121.634 de unităţi, în creştere cu aproape 24% faţă de aceeaşi perioadă din 2017, reiese din statistica Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), publicată marţi.
În acelaşi timp, înregistrările de autoturisme second-hand au scăzut cu 8,34% raportat la perioada de referinţă din anul precedent, până la 434.914 unităţi. Cumulat cu unităţile noi, numărul înmatriculărilor rezultat din ianuarie până în noiembrie se ridică la 556.548 de exemplare.
În acest context, faţă de primele 11 luni din 2017, când per total erau înmatriculate 572.603 de autoturisme (dintre care 98.116 noi şi 474.487 rulate), în acest an se consemnează o scădere cu 2,80% a numărului de autoturisme înmatriculate, la nivel general (din ambele segmente).
Conform datelor centralizate de DRPCIV, la nivelul lunii noiembrie, au fost înmatriculate 8.303 de autoturisme noi, ceea ce reprezintă o scădere de 10,83%, comparativ cu aceeaşi lună din anul precedent. În acelaşi interval, numărul înmatriculărilor de autoturisme rulate a fost de 44.503 exemplare, mai puţine cu 8,16%, de la an la an.
În noiembrie, cele mai multe solicitări de maşini noi au vizat mărcile: Dacia, cu 2.336 de exemplare (-15,79% faţă de noiembrie 2017), Skoda (951 de unităţi, +23,51%), Ford (776, +29,90%), Hyundai (524, +80,69%) şi Volkswagen (523, -14,54%).
Pe de altă parte, cea mai redusă frecvenţă a înmatriculărilor de autoturisme noi s-a consemnat în cazurile: Lexus (opt unităţi), Subaru (6), Maserati (2), Aston Martin, Bentley şi Ferrari (câte o unitate).
Potrivit DRPCIV, în perioada ianuarie – noiembrie 2018, din totalul celor 121.634 de autoturisme noi înmatriculate în România, cele mai multe au fost: Dacia (33.543 unităţi, +22,31% faţă de aceeaşi perioadă din 2017), Skoda (10.468 exemplare, +24,04%), Renault (9.901 unităţi, +39,06%), Volkswagen (9.507 unităţi, +5,05%), Ford (8.873 unităţi, +15,59%) şi Opel (7.383 unităţi, +35,64%).
În ceea ce priveşte înmatriculările de autoturisme rulate, statistica DRPCIV relevă că, în primele 11 luni ale anului, din cele 434.914 de unităţi, cele mai multe au fost în dreptul mărcilor: Volkswagen (109.461 exemplare, -12,10%), Opel (45.245 unităţi, -23,23%), BMW (42.244 unităţi, +0,34%), Audi (40.886 exemplare, -3,60%), Ford (39.615 unităţi, -15,42%), Mercedes-Benz (22.836 unităţi, -4,95%), Skoda (19.811 unităţi, +3,34%) şi Renault (18.594 unităţi, -11,40%).
Datele DRPCIV relevă că parcul auto naţional din România ajunsese, la finele anului 2017, la peste 7,635 milioane de unităţi, în creştere cu 8,91% faţă de anul precedent. Din acest total, peste 1,320 milioane de vehicule erau înmatriculate în Bucureşti.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








