Peste 120.000 de mașini noi înmatricuate în 2018. Înregistrările de autoturisme second-hand au scăzut cu 8% față de anul trecut
Numărul mașinilor noi înmatriculate în România, în primele 11 luni ale anului, a ajuns la 121.634 de unităţi, în creştere cu aproape 24% faţă de aceeaşi perioadă din 2017, reiese din statistica Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), publicată marţi.
În acelaşi timp, înregistrările de autoturisme second-hand au scăzut cu 8,34% raportat la perioada de referinţă din anul precedent, până la 434.914 unităţi. Cumulat cu unităţile noi, numărul înmatriculărilor rezultat din ianuarie până în noiembrie se ridică la 556.548 de exemplare.
În acest context, faţă de primele 11 luni din 2017, când per total erau înmatriculate 572.603 de autoturisme (dintre care 98.116 noi şi 474.487 rulate), în acest an se consemnează o scădere cu 2,80% a numărului de autoturisme înmatriculate, la nivel general (din ambele segmente).
Conform datelor centralizate de DRPCIV, la nivelul lunii noiembrie, au fost înmatriculate 8.303 de autoturisme noi, ceea ce reprezintă o scădere de 10,83%, comparativ cu aceeaşi lună din anul precedent. În acelaşi interval, numărul înmatriculărilor de autoturisme rulate a fost de 44.503 exemplare, mai puţine cu 8,16%, de la an la an.
În noiembrie, cele mai multe solicitări de maşini noi au vizat mărcile: Dacia, cu 2.336 de exemplare (-15,79% faţă de noiembrie 2017), Skoda (951 de unităţi, +23,51%), Ford (776, +29,90%), Hyundai (524, +80,69%) şi Volkswagen (523, -14,54%).
Pe de altă parte, cea mai redusă frecvenţă a înmatriculărilor de autoturisme noi s-a consemnat în cazurile: Lexus (opt unităţi), Subaru (6), Maserati (2), Aston Martin, Bentley şi Ferrari (câte o unitate).
Potrivit DRPCIV, în perioada ianuarie – noiembrie 2018, din totalul celor 121.634 de autoturisme noi înmatriculate în România, cele mai multe au fost: Dacia (33.543 unităţi, +22,31% faţă de aceeaşi perioadă din 2017), Skoda (10.468 exemplare, +24,04%), Renault (9.901 unităţi, +39,06%), Volkswagen (9.507 unităţi, +5,05%), Ford (8.873 unităţi, +15,59%) şi Opel (7.383 unităţi, +35,64%).
În ceea ce priveşte înmatriculările de autoturisme rulate, statistica DRPCIV relevă că, în primele 11 luni ale anului, din cele 434.914 de unităţi, cele mai multe au fost în dreptul mărcilor: Volkswagen (109.461 exemplare, -12,10%), Opel (45.245 unităţi, -23,23%), BMW (42.244 unităţi, +0,34%), Audi (40.886 exemplare, -3,60%), Ford (39.615 unităţi, -15,42%), Mercedes-Benz (22.836 unităţi, -4,95%), Skoda (19.811 unităţi, +3,34%) şi Renault (18.594 unităţi, -11,40%).
Datele DRPCIV relevă că parcul auto naţional din România ajunsese, la finele anului 2017, la peste 7,635 milioane de unităţi, în creştere cu 8,91% faţă de anul precedent. Din acest total, peste 1,320 milioane de vehicule erau înmatriculate în Bucureşti.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]
25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume
Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]








