Curier Județean

Peste 100 de persoane SANCȚIONATE în Alba de către polițiști, pentru că nu au respectat măsurile de protecție individuală și interdicțiile privind deplasarea, în ultimele 24 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii din județul Alba anunță că, în ultimele 24 de ore, pe parcursul zilei de 20 decembrie 2020, au fost sancționate peste 100 de persoane, dintr-un total de 2528 de persoane legitimate.

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

Sub coordonarea Instituției Prefectului, au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19.

În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 148 de polițiști și polițiști locali, alături de jandarmi, lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 98 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 74 de mijloace de transport din care 39 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.528 de persoane.

Echipele de control au depistat și sancționat 79 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 4 persoane care nu au respectat măsurile privind carantinarea/izolarea, cu amenzi n valoare total de 12.500 de lei.

De exemplu, cu ocazia unei acțiuni punctuale, organizată în Alba Iulia au fost verificate 148 de mijloace de transport, din care 27 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 649 de persoane. Au fost depistate 23 de persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară.

La Blaj au fost verificate 89 de autovehicule, legitimate 184 de persoane și depistate 12 persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară împotriva răspândirii noului coronavirus.

Scopul controalelor este de a limita răspândirea infecției cu noul coronavirus.

Stimați cetățeni, este important să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pentru limitarea răspândirii SARS-COV-2.

Având în vedere că perioada premergătoare sărbătorilor de iarnă este una aglomerată, mai ales în zonele comerciale, vă recomandăm să fiți prudenți, să purtați masca de protecție sanitară și să păstrați distanța de siguranță sanitară față de persoanele din jur.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult