Persoanele vindecate de COVID-19 se pot reîmbolnăvi. Avertismentul OMS
Mai mulți experți din cadrul Organizației Mondiale a Sănătății avertizează populația cu privire la faptul că persoanele vindecate de COVID-19 se por reîmbolnăvi, iar imunitatea nu este permanentă: ”Anticorpii dezvoltați pentru a lupta împotriva Covid-19 funcționează doar pentru o perioadă limitată, vor fi necesare rapel-uri în mod regulat”.
La fel ca numărul exact de cazuri de Covid, este dificil să știm cu exactitate câte reinfectări s-au produs de la începutul epidemiei. În prezent, doar câteva zeci au fost confirmate de studii și de autorități. Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC) a declarat că ar putea confirma șase cazuri și că nu ar avea suficiente dovezi pentru alte 50 de persoane.
Comparativ cu cele 40 de milioane de infectări confirmate pe plan global, cifra este, prin urmare, extrem de scăzută. Dr. Jacques Lambrozo, specialist în medicină internă, explică pentru Atlantico: „Este probabil ca alte cazuri de reinfectări benigne să aibă loc, fără a fi efectuată o investigație virologică”.
Reinfectările, mai grave decât prima contaminare
Numărul de reinfectări este redus, dar severitatea acestora intrigă specialiștii. Pe 9 octombrie, Clinical Infectious Disease a raportat un pacient olandez în vârstă de 89 de ani care a murit după o a doua infectare. Admis de urgență la spital, prezentând simptome cu câteva săptămâni înaintea decesului, a fost externat în cele din urmă fără prea multe efecte secundare, cu excepția oboselii. A doua infectare a fost mai violentă.
Rămâne foarte dificil pentru oamenii de știință să tragă concluzii, având în vedere cazurile extrem de izolate. Un pacient din Hong Kong, de exemplu, nu a prezentat niciun simptom după primirea celui de-al doilea test pozitiv. Potrivit oamenilor de știință care au scris un studiu pe această temă, doza de virus la care sunt expuși pacienții este un factor determinant.
O surpriza pe jumătate
Mai mulți medici explică faptul că imunitatea la coronavirus pe tot parcursul vieții a fost foarte puțin probabilă încă de la început. „Exemplele altor coronavirusuri, responsabile cu răceli obișnuite, dar și cele ale SARS și MERS, arată că nu există imunitate pe viață”, a subliniat recent un expert OMS. Acest lucru poate explica parțial eșecul politicilor de imunizare colectivă urmate de anumite țări, cum ar fi Suedia, Olanda sau Statele Unite.
Un impact pentru vaccin ?
Diferența dintre imunitate generală, pe tot parcursul vieții, și imunitatea tranzitorie este importantă în dezvoltarea unui vaccin. Deoarece, dacă anticorpii dezvoltați pentru a lupta împotriva Covid-19 funcționează doar pentru o perioadă limitată, vor fi necesare rapel-uri în mod regulat. Microbiologul Sarah Pitts explică în The Conversation că ar putea fi necesară o injecție anuală, conform smartradio.ro.
Sursa: bugetul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









