Performanţă în premieră pentru campioană! Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Cupei României, eliminând CSM Bucureşti!

Pentru prima dată în istoria clubului, Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Cupei României, unde va întâlni Ştiinţa Bacău, după ce a eliminat CSM Bucureşti, în faţa căreia a cedat un singur set în două meciuri!

Accederea în ultimul act s-a produs după o dublă victorie, Volei Alba Blaj impunându-se şi în capitală cu 3-1 (20-25, 25-14, 25-20, 25-23), succes ce s-a adăugat celui clar obţinute în tur, în Sala „Timotei Cipariu”, scor 3-0.

Cea de-a doua semifinală, între CSM Târgovişte şi Ştiinţa Bacău, a derulat, miercuri, partida retur, scorul fiind de 2-3, pe seturi 22-25, 18-25, 28-26, 25-18, 11-15. În tur, Ştiinţa Bacău câştigase cu scorul de 3-1 (25-22, 24-26, 25-7, 25-19), astfel că, având dublă victorie, se califică în finala Cupei României.

În sferturi, Volei Alba Blaj a eliminat SCM Piteşti, CSM Târgovişte pe Unic Piatra Neamţ, Ştiinţa Bacău a trecut de Penicilina Iaşi, iar CSM Bucureşti de Dinamo Bucureşti.

Finala Cupei României va avea loc în manşă unică, în 30 aprilie.

În 2016, trofeul a fost câştigat de CSM Târgovişte, care a disputat finala cu CSM Bucureşti.

Este o performanţă notabilă pentru campioana din „Mica Romă”, care va întâlni în 30 aprilie pe învingătoarea dintre CSM Tîrgovişte şi Ştiinţa Bacău. Formaţia lui Darko Zakoc are posibilitatea să cucerească eventul intern, fiind în postura de lider distanţat al Diviziei A1. Condusă cu 1-0 (20-25), gruparea blăjeană a remontat spectaculos şi-a adjudecat următoarele două seturi (25-14, 25-20), astfel că soarta calificării s-a tranşat, rezultatul final nemaicontând decât pentru statistică. Mai mult,cu moralul „sus”, Blajul şi-a trecut în cont şi victoria!

Darko Zakoc a început cu o distribuţie în care s-au găsit Djuric şi Lazic, ce le-au substituit pe titularele obişnuite Samara Rodrigues şi Nadja Ninkovic. Primul set a fost dominat de gazde care au început debordant şi de la 6-6 s-au distanţat pe tabelă, conducând confortabil la un moment dat, cu 16-9 la al doilea time-out tehnic.

Zakoc a schimbat liniile şi cu totul altfel au stat datele problemei în al doilea set, în care Volei Alba Blaj a avut iniţiativa, jucând la nivelul aşteptat. De la 4-4, vizitatoarele au realizat 7 puncte consecutive apoi au condus în permanenţă. Firesc, cursul jocului s-a modificat substanţial, echipa din „Mica Romă” aflându-se în prim-plan şi după 16-8 la al doilea time-out tehnic, a reuşit să egaleze situaţia pe tabelă.

Al treilea set a devenit astfel decisiv, fiind unul pe muchie de cuţit până la 17-17, când iarăşi Blajul a găsit resurse şi a bifat 5 puncte consecutive şi s-a îndreptat spre îndeplinirii obiectivului!

CSM București (5 puncte din serviciu, 42 din atac și 15 din blocaj). Din sextetul de bază au făcut parte: Sofija Medic (6 puncte), Nicole Koolhaas (8 puncte), Bernadett Dekany (9 puncte), Jelena Alajabeg (20 puncte), Julia Milovits (2 puncte),  Nikola Radosova (puncte 12) și libero-ul Luna Carocci. Antrenorul Ferhat Akbaș a mai făcut și următoarele schimbări: Alice Kapelovies, Alexia Căruțașu, Adina Roșca (1 punct), Ariana Pîrv (1 punct), Lucille Charuk (2 puncte) și libero-ul Andreea Ispas.

CS Volei Alba Blaj (11 puncte din serviciu, 48 din atac și 14 din blocaj). Echipa adversă a început jocul în următoarea formulă: Adina Șalaoru (15 puncte), Ana Antonijevic (5 puncte), Dubravka Djuric (4 puncte), Rebecka Lazic (8 puncte), Tatsiana Markevich (7 puncte), Nneka Onyejekwe (7 puncte) și libero-ul Marina Vujovic. Au mai intrat Ana Grabac (1 punct), Nadja Ninkovic (11 puncte), Rodriguez de A (15 puncte).

Volei Alba Blaj: Ana Antonijevic – Adina Salaoru (cpt.), Nneka Onyejekwe, Marina Vujovic (libero), Dubravka Djuric, Rebecka Lazic, Tatsiana Markevich ; au mai intrat Samara Rodrigues, Nadja Ninkovic; Ana Grbac, Lisa Kramer, Ana Maria Berdilă.

O nouă rundă în eșalonul terț, etapă în care în play-off, CS Universitar Alba Iulia dă piept, la Sebeș, astăzi, ora 17.00, cu Gloria Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9. *0-1, MIN. 7: R. BĂLAN a deschis scorul cu o lovitură de cap din 8 metri, în stânga portarului, după o centrae din stânga, din lovitură liberă. […]