UPDATE VIDEO: Percheziţii acasă la contrabandişti în Alba, Hunedoara şi Timişoara în operaţiunea „Trabucul Sârbesc”
13 percheziţii în judeţul Alba
Chiar în aceste momente (miercuri, 18 ianuarie, ora 7.10) sunt în plină desfăşurare 22 de percheziţii simultane în trei judeţe: Alba, Hunedoara şi Timişoara. Poliţiştii de la IPJ Alba vizează 19 persoane invinuite de contrabandă cu ţigări. Acţiunea a fost instrumentată de Serviciul de investigare a Fraudelor din Alba şi se desfăşoară cu sprijinul procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba.
UPDATE: Primii doi suspecţi de contrabandă cu ţigarete au fost aduşi cu mandat, pentru audieri la sediul Inspectoratului de Poliţie Alba. Se pare că marfa intra în ţară pe graniţa de vest cu Serbia.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Alba, Luminiţa Prodan, a declarat că peste 70 de poliţişti au participat la cele 22 de percheziţii la locuinţele sau societăţile comerciale ale suspecţilor de contrabandă.
Urmează ca în următoarele ore să ajungă la IPJ Alba şi restul persoanelor învinuite.
Comunicat IPJ Alba:
Pe baza probatoriului administrat în cauză, poliţiştii ai Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, au stabilit faptul că în cursul anului 2011 – 2012, două dintre persoanele învinuite erau sprijinite în activitatea infracţională de un număr de 7 persoane in judeţul Alba şi colaborau în activitatea de comerţ ilicit, cu produse accizabile de contrabandă cu 10 persoane din judeţele Hunedoara şi Timiş.
Având în vedere starea de fapt, cercetările au fost extinse, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă, complicitate la contrabandă şi deţinerea în afara antrepozitului fiscal peste limita a 10.000 ţigarete şi faţă de cele 17 persoane.
În vederea documentării întregii activităţi infracţionale, în cursul zilei de azi, 18.01.2012, începând cu ora 0600, sunt efectuate simultan 22 de percheziţii domiciliare pe raza mai multor localităţi din judeţele Timiş (5 percheziţii), Hunedoara (4 percheziţii) si Alba (13 percheziţii), la locuinţele şi sediile unor societăţi comerciale aparţinând celor 19 învinuiţi.
La acţiunea denumită „TRABUCUL SARBESC”, participă 74 de poliţişti, din care 60 din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, sprijiniţi de către 14 poliţişti din cadrul celorlalte inspectorate pe a căror rază de competenţă teritorială sunt efectuate percheziţiile, respectiv Timiş si Hunedoara.
Acţiunea se desfăşoară în colaborare cu Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba şi cu sprijinul D.G.I.P.I. – Serviciile de Informaţii şi Protecţie Internă Alba şi Timiş şi D.S.O.S. – Serviciul de Operaţiuni Speciale Alba.
Vom reveni cu amănunte.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









