Percheziții în Alba: Patru persoane conduse la audieri și sume de bani și mijloace tehnice, confiscate
Sume importante de bani și mijloace tehnice care ar fi fost folosite la săvârșirea faptelor au fost indisponibilizate, în urma perchezițiilor efectuate astăzi, 21 mai, la persoane bănuite de înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată.
În urma perchezițiilor care au avut loc azi, 21 mai, la persoane bănuite de înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată, au fost indisponibilizate importante sume de bani, în legătură cu care există suspiciunea că provin din infracțiuni, precum și mijloace tehnice care ar fi fost folosite la săvârșirea faptelor. Patru persoane au fost conduse la poliție, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale. Una dintre acestea era urmărită, pentru executarea unei pedepse privative de libertate.
La data de 21 mai 2021, poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, au efectuat 4 percheziţii, din care una în județul Alba, două în județul Argeș și una în județul Dâmbovița, la domiciliile unor persoane bănuite de înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată.
Din cercetări a rezultat bănuiala rezonabilă că, în luna mai a anului 2021, cele 4 persoanele vizate de anchetă ar fi postat un anunț, în numele unei societăți comerciale din județul Giurgiu, oferind, spre vânzare, materiale de construcții.
Fiind contactați de reprezentantul unei societăți comerciale din municipiul Alba Iulia, ar fi emis o factură falsă, în numele societății din județul Giurgiu, cu toate că nu ar avea nicio legătură cu aceasta, iar, ulterior, ar fi încasat-o, printr-un virament bancar.
Cu ocazia perchezițiilor au fost ridicate laptopuri și telefoane, în legătură cu care există suspiciunea că ar fi fost folosite în activitatea infracțională, precum și suma de 17.000 de lei.
Cele 4 persoane bănuite au fost depistate și conduse la sediul poliției.
Printre acestea, un bărbat, de 36 de ani, din municipiul Râmnicu Vâlcea, care era dat în urmărire, pe numele lui fiind emis un mandat de executare pedepsei privative de libertate, de 8 ani închisoare, pentru înșelăciune și fals.
Polițiștii din Alba au fost sprijiniți de polițiștii din Argeș și Dâmbovița.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]









