Pauza de după vacanță: Iohannis ar fi venit în Alba la GOLF, împreună cu soția, după vizita din Egipt
Pauza de după vacanță: Iohannis ar fi venit în Alba la GOLF, împreună cu soția, după vizita din Egipt
Președintele Klaus Iohannis ar fi jucat, sâmbătă, o partidă de golf în localitatea Pianu de Jos, din județul Alba, au declarat pentru G4Media.ro mai multe surse. Potrivit acestora, președintele ar fi ajuns la clubul de golf în jurul prânzului, împreună cu soția.
Știrea apare în presă în contextul în care s-au făcut șase ani de la tragedia din clubul Colectiv, iar președintele Klaus Iohannis, pentru prima dată, nu a fost prezent la fața locului, acolo unde s-au depus flori și lumânări. În schimb, președintele a trimis o coroană de flori, printr-un consilier de stat.
Criticat și pentru prezența din Egipt
Klaus Iohannis abia a revenit din Egipt, acolo unde a efectuat o vizită de stat și unde s-a pozat cu piramidele. Chiar dacă vizita ar fi făcut parte din obligația vizitei, nu a putut să nu genereze critici, în contextul în care România se află într-o criză politică profundă, iar, pentru aceasta, este văzut ca fiind vinovat și Klaus Iohannis. Președintele prezenta, la finalul primului mandat, ca o victorie faptul că a scăpat de PSD. El a invocat frecvent guvernul său, pe care l-a și avut, cu susținerea USR. În ultimele declarații publice, președintele a criticat USR-ul și politica pe care a făcut-o. Acum, PNL nu ar avea susținere în Parlament, pentru Guvernul Ciucă. A negociat și cu PSD-ul, iar sâmbătă, la Palatul Cotroceni, au fost chemați doi lideri ai PSD, ca experți în sănătate, pentru a analiza și a veni cu soluții la criza din această zonă, în contextul evoluției pandemiei e COVID-19. Acum, liderii liberali nu mai demonizează PSD și se pare că nu mai consideră că cine negociază cu PSD, negociază împotriva statului român.
”Golful se poate practica la orice vârstă și încurajez pe cât mai mulți să descopere acest frumos sport”
Revenind la partida de golf a președintelui Klaus Iohannis, amintim că el a încurajat românii recent să se îndrepte spre golf, despre care spunea că este ”un sport care nu este deloc exclusivist și care oferă un foarte bun prilej de a petrece mai mult timp în natură, de a face mișcare, mai ales în acest context pandemic care face dificilă practicarea multor sporturi. Golful se poate practica la orice vârstă și încurajez pe cât mai mulți să descopere acest frumos sport care oferă multe satisfacții”.
Luni și marți, 1-2 noiembrie 2021, președintele Klaus Iohannis va fi în Scoția, la Conferința Națiunilor Unite privind schimbările climatice (COP26), după cum arată agenda prezidențială.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









