Curier Județean

Patru persoane care munceau „la negru”, depistate în Alba: Amenzi de peste 80.000 de lei date de ITM săptămâna trecută

Ioana Oprean

Publicat

în

Patru persoane care munceau „la negru” au fost depistate în Alba. Inspectorii au dat amenzi de peste 80.000 de lei săptămâna trecută.

Prin Programul cadru de acţiuni al I.T.M. Alba pentru anul 2023, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.

Activitatea zilnică a inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate săptămînal, către Inspecţia Muncii.

Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 25.01.-27.01.2023, în activitatea de control, sunt redate mai jos.

În domeniul relaţiilor de muncă:

Total unităţi controlate: 36
Numar de salariați ai angajatorilor controlați: 891
Din care – femei : 397

Număr deficienţe constatate: 88
Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor : 8
-din care: – 5 avertismente;
– 3 amenzi in valoare de 80.300 lei (din care 2 amenzi in valoare de 80.000 lei pentru 4 persoane depistate in lucru fără forme legale de angajare la 2 angajatori);

Principalele deficienţe constatate în controale :

-primirea la muncă a persoanelor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă ; -neplata salariilor la data stabilită în contractele individuale de muncă;
-nu a fost eliberată adeverinta de vechime la încetarea activitatii;
-nu se conduce corect evidența timpului lucrat;
-contractele individuale de muncă cu timp parțial nu conțin clauze referitoare la repartizarea programului de lucru;
-neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
-neacordarea repausului săptămânal și a sporului aferent;
-nu se face dovada înmânării unui exemplar din contractul individual de muncă salariatului;
-neconducerea corectă a evidenţei timpului lucrat;
-dosarele personale nu conțin actele necesare angajării;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:
Nr. total unităţi controlate: 20
Număr deficienţe constatate: 48
Număr de măsuri dispuse : 48
Angajatori sancționați: 20

Nr. sancţiuni aplicate: – 48 din care
– 48 avertismente;
Nr.evenimente comunicate : 1
Nr. evenimente cercetate : 1
Nr.evenimente în curs de cercetare : 2
Nr. actiuni de informare/constientizare angajatori : 1

Principalele deficienţe stabilite în controale :

-Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
-Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
-Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
-Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
-Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
-Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
-Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]

Citește mai mult

Curier Județean

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul

Ioana Oprean

Publicat

în

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul Administrația locală din comuna Rimetea, județul Alba, face ultimii pași procedurali pentru implementarea unui proiect de modernizare a infrastructurii rutiere care vizează 14 străzi din localitate, în lungime totală de aproximativ 3,47 kilometri. Primăria Rimetea a lansat, miercuri, 24 iunie 2026, în […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului, păstrat timp de peste un secol,

Bogdan Ilea

Publicat

în

Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului Marii Uniri păstrat timp de peste un secol Steagul tricolor din Lupșa, păstrat cu grijă timp de peste un secol, este considerat singurul drapel purtat la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia, din 1 Decembrie 1918, care s-a păstrat până în prezent. Interviu realizat de Mădălina Corina Diaconu […]

Citește mai mult