Patru medici noi, la Spitalul din Alba Iulia. Forțe proaspete la secțiile UPU, Pediatrie și la Serviciul de medicină legală
Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia are patru medici noi, în urma concursurile organizate la sfârșitul lunii martie. La specialitatea medicină legală, cele mai mari punctaje le-au obținut Raluca Maria Legian și Cosmin Petre Cârstoc. Postul vacant de medic în specialitatea pediatrie în cadrul UPU a fost obținut de Carmen Mihaela Ifrim, iar postul vacant în specialitatea pediatrie în cadrul secției Pediatrie va fi ocupat de Alin Ionuț Oțel.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a organizat în data de 17 martie, la ora 10:00, concurs pentru ocuparea a două posturi de medic în specialitatea medicină legală în cadrul Serviciului de Medicină Legală a județului Alba. Proba clinică sau practică a avut loc în maxim patru zile lucrătoare de la data susținerii probei scrise.
Site-ul Spitalului din Alba Iulia a publicat numele medicilor care au fost declarați admis în urma depunerii dosarelor: Adriana Nedu, Ioana Petrean, Cosmin Cârstoc, Șerban Stoica, Raluca Legian, Nicolae Nicoară, Roxana Duncea, Ana Pura, Gabriel Pufu și Teodora Tulbure. Medicii legiști, soț și soție, Gheorghe și Floarea Vieru, se pensionează după zeci de ani de activitate la Serviciul județean de Medicină legală Alba.
Doar trei medici s-au înscris pentru participarea la examenul din data de 23 martie 2015, organizat în vederea ocupării a două posturi de medic în specialitatea pediatrie la secțiile Pediatrie și UPU. Spitalul a scos la concurs un post vacant de medic specialitatea pediatrie în cadrul UPU și altul în cadrul secției Pediatrie. La cel din urmă s-au înscris doi candidați: Alin Ionuț Oțel și Ana Eugenia Popa, iar la secția UPU doar Carmen Mihaela Ifrim. Proba scrisă a avut loc în 23 martie la ora 10.00, iar cea clinică sau practică în maxim 4 zile lucrătoare de la susținerea probei scrise.
Concursurile s-au organizat cu respectarea Ordinului nr.698/2001, la sediul DGASPC Alba – Sala de ședințe, Bulevardul 1 ”Decembrie 1918” Alba Iulia, nr 68.
Rezultatele obținute de medicii declarați admiși:
Carmen Mihaela Ifrim – medic în specialitatea pediatrie – UPU – 206,25 puncte;
Alin Ionuț Oțel – medic în specialitatea pediatrie – secția Pediatrie – 167,92;
Raluca Legian Maria – medic specialist medicină legală – 214,45 puncte;
Cosmin Petre Cârstoc – medic specialist medicină legală – 182,9 puncte.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







