Patru medici noi, la Spitalul din Alba Iulia. Forțe proaspete la secțiile UPU, Pediatrie și la Serviciul de medicină legală
Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia are patru medici noi, în urma concursurile organizate la sfârșitul lunii martie. La specialitatea medicină legală, cele mai mari punctaje le-au obținut Raluca Maria Legian și Cosmin Petre Cârstoc. Postul vacant de medic în specialitatea pediatrie în cadrul UPU a fost obținut de Carmen Mihaela Ifrim, iar postul vacant în specialitatea pediatrie în cadrul secției Pediatrie va fi ocupat de Alin Ionuț Oțel.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a organizat în data de 17 martie, la ora 10:00, concurs pentru ocuparea a două posturi de medic în specialitatea medicină legală în cadrul Serviciului de Medicină Legală a județului Alba. Proba clinică sau practică a avut loc în maxim patru zile lucrătoare de la data susținerii probei scrise.
Site-ul Spitalului din Alba Iulia a publicat numele medicilor care au fost declarați admis în urma depunerii dosarelor: Adriana Nedu, Ioana Petrean, Cosmin Cârstoc, Șerban Stoica, Raluca Legian, Nicolae Nicoară, Roxana Duncea, Ana Pura, Gabriel Pufu și Teodora Tulbure. Medicii legiști, soț și soție, Gheorghe și Floarea Vieru, se pensionează după zeci de ani de activitate la Serviciul județean de Medicină legală Alba.
Doar trei medici s-au înscris pentru participarea la examenul din data de 23 martie 2015, organizat în vederea ocupării a două posturi de medic în specialitatea pediatrie la secțiile Pediatrie și UPU. Spitalul a scos la concurs un post vacant de medic specialitatea pediatrie în cadrul UPU și altul în cadrul secției Pediatrie. La cel din urmă s-au înscris doi candidați: Alin Ionuț Oțel și Ana Eugenia Popa, iar la secția UPU doar Carmen Mihaela Ifrim. Proba scrisă a avut loc în 23 martie la ora 10.00, iar cea clinică sau practică în maxim 4 zile lucrătoare de la susținerea probei scrise.
Concursurile s-au organizat cu respectarea Ordinului nr.698/2001, la sediul DGASPC Alba – Sala de ședințe, Bulevardul 1 ”Decembrie 1918” Alba Iulia, nr 68.
Rezultatele obținute de medicii declarați admiși:
Carmen Mihaela Ifrim – medic în specialitatea pediatrie – UPU – 206,25 puncte;
Alin Ionuț Oțel – medic în specialitatea pediatrie – secția Pediatrie – 167,92;
Raluca Legian Maria – medic specialist medicină legală – 214,45 puncte;
Cosmin Petre Cârstoc – medic specialist medicină legală – 182,9 puncte.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]








