Curier Județean

Participă la Maratonul Sănătăţii la Baza Sportivă Arini din Sebeş, sâmbătă, 31 mai

Dragoş Suciu

Publicat

în

Iubitorii sportului şi nu numai sunt invitaţi să participe în data de 31 mai, de la ora 12.00, în Parcul din Arini, unde se dă starul celui mai tare eveniment sportiv al Municipiului Sebeş: Maratonul Sănătăţii, organizat de către AnaMaria Jurju şi Dana Băcilă, studente ale Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării din Cluj-Napoca, în parteneriat cu Primăria Municipiului Sebeş şi  MCC Bike Sebeş.

Evenimentul Maratonul Sănătăţii este oportunitatea vieţii tale, deoarece ai şansa de pune bazele unui stil de viaţă sănătos şi echilibrat conferind posibilitatea de a alege între 3 super-maratoane: role, biciclete sau alergare. Traseul este reprezentat de suprafaţa de 2 km, care începe de la intrarea în Parcul Arini unde se va da startul şi se întinde până la Ştrandul Arini, unde va fi Finish-ul, plus un traseu surpriză, până în Petreşti, pentru maratonul de biciclete. Entuziasmul, explozia de energie, surplusul de sănătate, adrenalina, devotamentul unui mare număr de voluntari şi distracţia sunt trăsăturile definitorii ale acestui proiect frumos, materializat prin sprijinul sponsorului principal Kronospan, care a contribuit considerabil prin asigurarea materialelor de promovare şi a premiilor de participare. De altfel, fiecare participant al maratonului va fi premiat printr-un premiu surpriză, iar la final va avea şansa de a deveni posesorul unuia dintre cele trei premii puse în joc prin intermediul tombolei finale,  care va avea trei extrageri. În acest context, doritorii sunt aşteptaţi în data de 31 mai, la ora 11:00, la Baza Sportivă Arini pentru a se înscrie şi pentru a da startul vieţii lor, startul sănătăţii. Aşa că fii campion al sănătăţii, dă startul mişcării şi vino la maraton!

’’Cred că este foarte important să faci sport, nu neapărat sport de performanţă, dar mişcare în general, deoarece pe lângă beneficiile fizice îţi conferă o stare de bine!’’ a declarat Dana Băcilă, manager de proiect.

’’Maratonul Sănătăţii este un proiect frumos, prin intermediul căruia dorim impulsionarea unui stil de viaţă sănătos, este adevărat că oamenii nu se pot schimba în decursul câtorva ore, dar cu siguranţă pot conştientiza importanţa mişcării fizice în viaţa lor şi exact acest lucru aduce evenimentul în oraşul Sebeş’’ a declarat AnaMaria Jurju, manager de proiect.

Maratonul Sănătăţii reprezintă un proiect cu totul unic în ceea ce priveşte manifestările sportive, îmbinând armonios rolele, alergarea şi bicicleta şi adresându-se tuturor categoriilor de vârstă, începând cu vârsta de 7 ani. Misiunea evenimentului este reprezentată de promovarea într-o manieră inedită a  importanţei activităţii fizice în stilul de viaţă al cetăţenilor Municipiului Sebeş, realizată prin sprijinul partenerilor MCC Bike Sebeş, Primăria Municipiului Sebeş, a ziarelor locale şi precum şi a sponsorului principal Kronospan.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]

Citește mai mult