Părinții de la o grădiniță din Alba Iulia, puși să dea bani pentru salariul îngrijitoarelor. Precizările Primăriei
Învăţământul de stat este gratuit doar cu numele, se plâng câțiva părinți de la o grădiniță din Alba Iulia. Mulţi spun că trebuie să plătească diverse materiale didactice şi produse de igienă pe care să le folosească la grădiniţă copiii lor, iar mai nou și o contribuție de 15 lei/copil, pentru a asigura salariul îngrijitoarelor.
Părinţii copiilor înscrişi la o grădiniţă de stat din Alba Iulia sunt revoltaţi că la fiecare şedinţă li se cer bani. Dacă până în prezent au fost nevoiţi să dea bani pentru diverse materiale didactice, la ultima ședință cu părinții li s-a spus că vor avea de plătit 15 lei de copil pentru a asigura salariul îngrijitoarelor de la fiecare grupă, pe motiv că banii pentru plata acestora nu a fost alocat de către primărie.
Aceiaşi părinţi spun că aduc şi săpun lichid, şerveţele umede, hârtie igienică, şerveţele „tip rola mare”, deși
potrivit Constituţiei, învăţământul de stat este gratuit.
„Aducem hârtie igienică, săpun, şerveţele, lucruri de absolută necesitate pe care se pare că grădinița nu reuşeşte să le asigure din motive care mie îmi scapă sau pur şi simplu nu se preocupă de lucrurile de bază. iar practica sumelor strânse pentru fondul clasei este deja veche”, spun părinții.
Contactați de ziarulunirea.ro, reprezentanții administrației locale au precizat că Primăria Alba Iulia asigură funcționarea sistemului educațional prin alocarea costului/elev stabilit de Ministerul Educației Naționale pe care-l suplimentează cu o sumă o cel puțin egală din bugetul local.
Suplimentar acestor alocări din anul 2014, prin parteneriatul cu Asociația „Micul Prinț”, a alocat sume necesare salarizării îngrijitoarelor din sistemul preșcolar (grădinițe). Acesta este un sprijin suplimentar, având în vedere că normele personalului din grădinițe sunt insuficiente.
Pentru anul în curs, în ședința Consiliului Local Alba Iulia din 28 ianuarie 2020 se va discuta și supune spre aprobare parteneriatul cu Asociația „Micul Prinț” pentru anul 2020. În bugetul anului în curs se vor aloca 720.000 lei pentru salarizarea personalului suplimentar necesar în grădinițe.
Primăria Alba Iulia a înțeles și susține actul educațional, precum și funcționarea normală a unităților de învățământ. Nu s-a pus niciodată problema încetării finanțării suplimentare convenite și asumate.
Solicitarea unor grădinițe de contribuție obligatorie din partea părinților nu este firească și nu este determinată de lipsa alocărilor bugetare din partea Primăriei Alba Iulia. Strângerea de sume pentru constituirea „fondului clasei” sau alte bugete de această natură este ilegală.
Pentru toate cheltuielile cu bunuri și servicii ale unităților de învățământ există alocări din partea Primăriei Alba Iulia.
Conform Ordinului Ministerului Educației Naționale (5115/2014) comitetul de părinți poate să decidă să susțină financiar întreținerea, dezvoltarea și modernizarea bazei materiale a clasei prin sume colectate prin asociațiile de părinți și evidențiate ca atare cu un document oficial (donații încasate cu chitanțe). Hotărârea comitetului de părinți nu este obligatorie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








