Părintele care deține ordin de protecţie poate călători în străinătate cu minorul fără declaraţie notarială de la partenerul agresor: Propunere legislativă
Părintele care deține ordin de protecţie poate călători în străinătate cu minorul fără declaraţie notarială de la partenerul agresor: Propunere legislativă
Părinții care deţine ordin de protecţie vor putea călători în străinătate, însoţiti de copilul minor, fără a fi nevoiți să obţină de la partenerul agresor declaraţia notarială, potrivit unei propuneri legislative a USR.
Conform unui comunicat al USR transmis, duminică, Agerpres, iniţiativa legislativă în sprijinul victimelor violenţei domestice care deţin un ordin de protecţie împotriva partenerilor agresori a fost depusă de parlamentarii USR Radu Mihail, Iulian Lorincz şi Oana Ţoiu.
În prezent, părintele în grija căruia se află minorul trebuie să contacteze partenerul agresor pentru a stabili cu acesta o întâlnire la notarul public pentru semnarea declaraţiei.
Oana Ţoiu atrage atenţia că o treime din ordinele de protecţie sunt încălcate de agresori, astfel că victima şi copilul aleg refugiul la soră, frate, mamă, prieteni, ceea ce pentru milioane de familii de români înseamnă şi rude sau prieteni în afara graniţelor ţării.
În plus, adaugă ea, copii adolescenţi efectuează vizite de studiu, participă la competiţii sportive sau concursuri educaţionale unde excelează, dar au nevoie de semnătura părintelui agresor să poată părăsi ţara şi refuzul devine motiv de şantaj sau răzbunare.
Deşi Legea pentru combaterea violenţei domestice interzice orice fel de contact între persoana agresată şi agresor, Legea referitoare la documentele de călătorie nu a luat în calcul acest aspect. Victimele sunt nevoite să obţină procură de la partenerul agresor dacă doresc să călătorească în străinătate cu copilul minor. Agresorii pot refuza acordarea acestei procuri, chiar dacă legea le interzice să ia orice decizie de autoritate părintească pe perioada ordinului de protecţie, precizează reprezentanţii USR.
„Cazurile pentru care se solicită ordin de protecţie în instanţă sunt preponderent cazuri de violenţă a bărbaţilor asupra femeilor. Anual, avem în România zeci de mii de femei victime ale violenţei domestice. În acest context, mamele au nevoie de o legislaţie care să le protejeze”, subliniază Radu Mihail.
La rândul său, Iulian Lorincz afirmă că femeile nu trebuie să mai fie în situaţia de a depinde de agresorii lor.
În 1991 a fost lansată campania internaţională pentru eliminarea violenţei împotriva femeilor şi fetelor, care marchează seria celor 16 zile de activism împotriva violenţei asupra femeilor şi care se derulează, în fiecare an, în perioada 25 noiembrie (Ziua Internaţională pentru Eliminarea Violenţei împotriva Femeilor) – 10 decembrie (Ziua Internaţională a Drepturilor Omului – adoptarea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului), se menţionează în comunicat.
Sursa: stiri.tvr.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]









