Parcările cu plată din Alba Iulia DĂUNEAZĂ micilor afaceri. Consilierii PSD cer ca primele 15 minute să fie GRATUITE, pentru cumpărături
O regulă simplă și clară de viață spune că înainte să primești ceva trebuie să oferi. Ea este valabilă și în cazul parcărilor și este inadmisibil să taxezi locurile nerezidențiale de parcare într-un oraș în care sunt de trei ori mai multe mașini decât parcări.
Este, astfel, obligatoriu, ca prima dată să le creezi, amenajezi și chiar construiești (subterane și supraetajate), iar abia apoi să stabilești strategia de taxare a lor.
Pe bună dreptate, șoferii din Alba Iulia sunt nemulțumiți de un regulament al parcărilor publice cu plată, inițiat de viceprimarul PNL Gabriel Pleșa în 2019, contestat de candidatul USR Gabriel Pleșa în 2020 și pus în aplicare de primarul Gabriel Pleașa si majoritatea USR – PNL din consiliul local Alba Iulia, în 2021.
CITEȘTE ȘI: Parcările cu plată și amenzile au PUSTIIT centrul Cetății din Alba Iulia. Zona roșie, cea mai scumpă pentru șoferi
Consilierii PSD propun suspendarea aplicării taxărilor nerezidențiale, cu excepția zonei zero (zona roșie), în care trebuie să rămână incluse exclusiv parcările din perimetrul Cetății Alba Carolina și doar cele care deservesc acest obiectiv turistic, până la construirea primei parcări (subterane sau supraetajate).
De asemenea, propunem ca după construirea primei parcări din Alba Iulia (subterane sau supraetajate) – și aplicarea sistemului de taxare – la toate parcările publice la care se va institui plată să fie asigurată paza sau supravegherea video a autoturismelor, iar primele 15 minute să fie gratuite pentru zonele de parcare 1 și 2. În contextul închiderii restaurantelor, majoritatea acestora efectuează livrări. De asemenea, în 15 minute se pot achiziționa bunuri de consum de la micile magazine care ar putea fi evitate pentru marile lanțuri de supermarketuri ce asigură parcare. Totodată, propunem ca persoanele cu handicap să aibă gratuitate pe toate locurile publice (există posibilitatea ca cele prevăzute expres să fie ocupate).
CITEȘTE ȘI: Zeci de locuri de parcare libere, după intrarea în vigoare a amenzilor. Bulevardul Transilvaniei și zona Cetății, disponibile pentru staționarea autovehiculelor
Ultima propunere vizează amânarea plății parcărilor din fața unităților medicale (spital, policlinică), instituțiilor în care se plătesc taxe și impozite, instituții publice frecventate des de contribuabili etc. până la finalul crizei economice și sanitare.
Am observat cum, în ultimul drept la replică pe tema parcărilor, Gabriel Pleșa confundă comunicarea instituțională cu cea de la partid, transformând Primăria Alba Iulia într-o instituție eminamente politică. Oamenii nu vor să citească, în comunicatele de presă ale primăriei, redactate de persoane plătite din bani publici, ironii la adresa consilierilor locali ai PSD, ci motivul exact pentru care primarul Gabriel Pleșa a susținut cu vehemență, în campania electorală, neaplicarea taxării parcărilor nerezidențiale, până la construirea altora noi, iar acum face tocmai contrariul.
Minciuna nu este soluția! Consilierii PSD Alba Iulia s-au opus, încă din mandatul trecut, regulamentului parcărilor publice cu plată, inițiat de viceprimarul Gabriel Pleșa în 2019, criticat de candidatul Gabriel Pleșa în 2020 și aplicat de primarul Gabriel Pleșa în 2021.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]









