Parcare supraterană, heliport, centru de pompieri și post de poliție, noi proiecte în stațiunea Vârtop
O parcare supraterană pe două nivele, un heliport, un centru de pompieri şi un post de Poliţie, sunt proiectele Consiliului Judeţean Bihor pentru staţiunea Vârtop, scrie Digi24.
Noua parcare care ar putea fi construită până în 2020 ar deconcestiona traficul din zonă. În prezent şoferii parchează pe unde apucă, iar în lipsa trotuarelor, schiorii sunt obligaţi să circule pe şosea pentru a ajunge la pârtii.
Anul trecut, reprezentanţii Consiliului Judeţean Bihor au purtat discuţii cu proprietarii de pensiuni şi hoteluri din staţiunea Vârtop pentru a decide cum poate fi îmbunătăţit turismul în zonă. Au aflat că probleme sunt cu lipsa trotuarelor şi a locurilor de parcare. La acestea se adaugă haosul de la baza pârtiilor, unde comercianţii şi-au extins tarabele pe unde au putut.
Aşa că primul proiect important va fi demarat în acest an, când administraţia judeţeană va depune actele pentru studiul de fezabilitate al unei parcări supraterane pe două nivele. Lucrările ar putea începe în 2019, iar investiţia în valoare de 800 de mii de euro va fi terminată în cel mult doi ani.
„Va fi realizată o structură pe cadre, armată din beton, având în vedere că această construcţie nu are finisaje foarte ample, foarte avansate, costul nu poate să fie foarte ridicat pe metru pătrat”, a precizat Traian Bodea, vicepreşedintele CJ Bihor.
Parcarea va dispune de lift, toalete şi garderobă pentru schiorii care îşi parchează maşinile în interior. Pentru realizarea construcţiei, CJ Bihor are la dispoziţie două terenuri: unul de 4000 de metri pătraţi oferit de primăria Câmpani şi altul de două hectare, din partea primăriei oraşului Nucet.
În următorii ani reprezentanţii Consiliului Judeţean Bihor vor purta discuţii cu omologii lor din Alba pentru contruirea în zonă a unui heliport, a unui punct de pompieri şi a unui post de Poliţie.
„În cazul unui accident, în caz de accident grav nu poate să vină un elicopter, nu cu mult timp în urmă o pensiune a luat foc dar pompierii nu au un centru al lor unde să acţioneze cât mai repede, nu există post de Poliţie – deci sunt multiple minusurile”, a explicat vicepreşedintele CJ Bihor.
Tot la Vârtop ar putea fi construit un centru medical pentru tratarea celor răniţi pe pârtii. La ora actuală în staţiune există echipe de salvamontişti şi patrule ale jandarmilor montani.
Sursa Digi24
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








