Pădurar din Alba, amenințat și urmărit în trafic, după ce i-a fost avariat autoturismul BMW cu un PAR!
Cum s-a ales un pădurar din Alba cu BMW-ul avariat cu un par: Amenințări și urmăriri în trafic
Un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Aiud s-a ales cu BMW-ul personal avariat de un alt bărbat, după un conflict pe drumul comunal între localitățile Gârbova de Jos – Gârbova de Sus.
Evenimentele s-au petrecut în seara zilei de 14 iulie 2018, când persoana vătămată B. B. B., pădurar în cadrul Ocolului Silvic Aiud, s-a deplasat cu autoturismul proprietate personală, marca BMW X3, împreună cu martorul A.G.E., pe traseul Gârbova de Jos – Gârbova de Sus, pentru îndeplinirea atribuțiilor de serviciu constând în paza pădurii.
„Pe drumul comunal între localitățile Gârbova de Jos – Gârbova de Sus, s-a intersectat cu autoturismul Land Rover condus de către inculpatul A. A., moment în care persoana vătămată a declarat că inculpatul a făcut o manevră spre ea, cu mașina. Conform declarației sale, persoana vătămată a întors mașina și s-a deplasat după inculpat pentru a-l întreba dacă și-a cumpărat drum, iar nu pentru a verifica dacă în mașina inculpatului sunt lemne, oprind autoturismul puțin mai jos de locuința inculpatului din localitatea Gârbovița.
Persoana vătămată a coborât din autoturism și s-a deplasat înspre locuința inculpatului, moment în care cei doi au început să se îmbrâncească, fără a se putea stabili cine a inițiat altercația. În această altercație, inculpatul a tras de tricoul persoanei vătămate, rupându-l. Martorul A. E. a intervenit între cei doi și i-a despărțit, i-a văzut îmbrâncindu-se, însă nu a observat ca cei doi să se lovească și nici nu a văzut urme de violență pe corpul lor, însă a auzit-o pe persoana vătămată strigând: Ce faci măi, te urci pe noi, vrei să ne omori?
Persoana vătămată s-a urcat în autoturismul personal, iar inculpatul s-a înarmat cu un par și a lovit autoturismul, producându-i următoarele avarii: stâlp stânga față înfundat și zgâriat, portiera stânga față și stânga spate înfundate și zgâriate, ramă portiera stânga față înfundată. Imediat, persoana vătămată a plecat de la fața locului, iar inculpatul s-a urcat la volanul autoturismului personal, i-a urmărit cu mașina în trafic pe o distanță de aproximativ 3 km, după care s-a reîntors la domiciliu. Persoana vătămată s-a deplasat la sediul Poliției Municipiului Aiud, iar în timp ce se afla în sediul acestei unități de poliție, a primit un apel telefonic de la inculpat, prin intermediul căruia, inculpatul i-a adresat amenințări cu acte de violență”, se arată în actul de sesizare.
La data de 13 august 2021, inculpatul A. A. a fost condamnat de Judecătoria Aiud la plata unei amenzi penale în cuantum de 3.000 de lei. Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








