Pacienții români cu COVID-19, în stare gravă, ar putea fi transportați în Ungaria. „Aşteptăm să ne spună care este mecanismul agreat”
Pacienții români cu COVID-19, în stare gravă, ar putea fi transportați în Ungaria. „Aşteptăm să ne spună care este mecanismul agreat”
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a anunțat în cursul zilei de vineri, faptul că există discuții cu Ungaria pentru a transfera pacienții infectați cu COVID-19, aflați în stare gravă.
„Se ştie deja că sunt discuţii cu Ungaria. Se perfectează un mecanism prin care este posibil să folosim facilităţi (…) în zona transfrontalieră. Şi acest lucru aşteptăm să fie perfectat.
Nu se poate perfecta într-o zi, două. Sunt discuţii şi aşteptăm şi de la colegii noştri să vină să ne spună cam care este soluţia lor finală. Este posibil să se facă acest lucru, dar aşteptăm de acolo să ne spună care este mecanismul agreat. Şi, bineînţeles, vom vedea cum vom colabora cu ei.
Din zona de graniţă şi nu numai, pentru că putem să ducem şi din Bucureşti la Arad şi de acolo să trecem graniţa. Problema este să se perfecţioneze mecanismul de transfer – ce pacienţi, câţi pacienţi, unde exact, medici, personal de legătură care să ajute acolo”, a declarat Arafat, la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani.
Reamintim că Ungaria a oferit României ajutor pentru tratarea pacienţilor COVID-19.
Niciun pat liber la ATI. Patru pacienţi infectaţi cu Sars-CoV-2, transferaţi la spitalele din țară
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat și că în Capitală nu mai este niciun pat liber la ATI, patru pacienţi infectaţi cu SARS-COV2 fiind transferaţi vineri la Tulcea şi Târgu-Mureş.
„Sunt paturi care se activează în dinamică, acolo unde număr pacienţilor ATI depăşeşte capacitatea secţiilor sau în zone unde putem să activăm şi transferăm pacienţii.
Astăzi s-au operat patru transferuri din Bucureşti – unul către Tulcea şi trei sunt în curs de realizare către Târgu-Mureş, care a suplimentat numărul paturilor în secţia exterioară a Spitalului Judeţean şi unde au suplimentat cu cinci paturi, din care două au fost ocupate de pacienţi care se aflau în UPU Târgu-Mureş şi trei care pleacă de la UPU Floreasca şi UPU Sfântul Pantelimon către UPU Târgu-Mureş”, a declarat Raed Arafat la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani.
El a adăugat că la acest moment în ţară mai este un pat liber la Timiş, în timp ce la Bucureşti niciunul, acesta fiind motivele pentru care au fost transferaţi pacienţi în alte zone.
Sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]










