Pacienții români cu COVID-19, în stare gravă, ar putea fi transportați în Ungaria. „Aşteptăm să ne spună care este mecanismul agreat”
Pacienții români cu COVID-19, în stare gravă, ar putea fi transportați în Ungaria. „Aşteptăm să ne spună care este mecanismul agreat”
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a anunțat în cursul zilei de vineri, faptul că există discuții cu Ungaria pentru a transfera pacienții infectați cu COVID-19, aflați în stare gravă.
„Se ştie deja că sunt discuţii cu Ungaria. Se perfectează un mecanism prin care este posibil să folosim facilităţi (…) în zona transfrontalieră. Şi acest lucru aşteptăm să fie perfectat.
Nu se poate perfecta într-o zi, două. Sunt discuţii şi aşteptăm şi de la colegii noştri să vină să ne spună cam care este soluţia lor finală. Este posibil să se facă acest lucru, dar aşteptăm de acolo să ne spună care este mecanismul agreat. Şi, bineînţeles, vom vedea cum vom colabora cu ei.
Din zona de graniţă şi nu numai, pentru că putem să ducem şi din Bucureşti la Arad şi de acolo să trecem graniţa. Problema este să se perfecţioneze mecanismul de transfer – ce pacienţi, câţi pacienţi, unde exact, medici, personal de legătură care să ajute acolo”, a declarat Arafat, la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani.
Reamintim că Ungaria a oferit României ajutor pentru tratarea pacienţilor COVID-19.
Niciun pat liber la ATI. Patru pacienţi infectaţi cu Sars-CoV-2, transferaţi la spitalele din țară
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat și că în Capitală nu mai este niciun pat liber la ATI, patru pacienţi infectaţi cu SARS-COV2 fiind transferaţi vineri la Tulcea şi Târgu-Mureş.
„Sunt paturi care se activează în dinamică, acolo unde număr pacienţilor ATI depăşeşte capacitatea secţiilor sau în zone unde putem să activăm şi transferăm pacienţii.
Astăzi s-au operat patru transferuri din Bucureşti – unul către Tulcea şi trei sunt în curs de realizare către Târgu-Mureş, care a suplimentat numărul paturilor în secţia exterioară a Spitalului Judeţean şi unde au suplimentat cu cinci paturi, din care două au fost ocupate de pacienţi care se aflau în UPU Târgu-Mureş şi trei care pleacă de la UPU Floreasca şi UPU Sfântul Pantelimon către UPU Târgu-Mureş”, a declarat Raed Arafat la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani.
El a adăugat că la acest moment în ţară mai este un pat liber la Timiş, în timp ce la Bucureşti niciunul, acesta fiind motivele pentru care au fost transferaţi pacienţi în alte zone.
Sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]









