Actualitate

Pacienții grav bolnavi își vor putea continua tratamentul în străinătate pe cheltuiala statului: Proiect al Ministerului Sănătății

Ioana Oprean

Publicat

în

Potrivit unui proiect de ordin pus recent în dezbatere la Ministerul Sănătății, toți pacienții care necesită intervenţii suplimentare pentru afecţiuni ce nu pot fi tratate în ţară şi care nu sunt incluse în pachetul de servicii de bază sau a căror stare de sănătate nu permite deplasarea în România își vor putea continua tratamentul în străinătate pe cheltuiala statului.

Practic, proiectul amintit, care vine să modifice și să completeze Ordinul ministrului sănătății nr. 50/2004, va da posibilitatea acestor pacienți care și-au început tratamentul în străinătate în baza formularelor emise de casele de asigurări de sănătate sau cu finanțare din bugetul MS să îl continue acolo, costurile fiindu-le decontate de către stat, prin MS. În prezent, continuarea tratamentului în străinătate poate fi aprobată de către comisia de specialitate teritorială doar pentru pacienții aflați la tratament acolo în baza formularelor emise de casele de asigurări de sănătate și care necesită intervenții suplimentare de urgență pentru afecțiunile menționate.

De exemplu, conform noii reglementări, aici s-ar încadra cazurile pacienților cu arsuri grave, care, de cele mai multe ori, suferă de arsuri pe o suprafață extinsă a corpului, care au fost transferați în stare critică în străinătate și care au nevoie de tratamente de recuperare medicală acolo, dat fiind faptul că în România nu există centre specializate pentru tratarea sau recuperarea celor care au suferit arsuri foarte grave.

De asemenea, prin același proiect, se propune ca adulții care suferă de afecțiuni foarte grave să poată fi însoțiți, în funcție de natura și gravitatea bolii, de o persoană pentru care statul va asigura cheltuielile de cazare și transport.

În acest context, se prevede concret ca inclusiv pacienții adulți cu afecțiuni foarte grave, precum cei orbi sau imobilizați, să poată merge cu însoțitor la tratament în străinătate. Aceștia vor avea totuși nevoie să obțină aprobare în acest sens de la comisia de specialitate teritorială. Însoțirea minorilor cu vârsta cuprinsă între 0 și 18 ani rămâne, ca și până acum, obligatorie.

Astfel, conform reglementării propuse, statul va suporta, din bugetul MS, în limita acestuia, și va transmite sumele aferente direcției de sănătate publică prin care s-a întocmit documentația bolnavului pentru acoperirea costurilor cu:

-tratamentul de tip medico-chirurgical, intervențional și radioterapic;
-tratamentul de recuperare medico-chirurgicală specific pacienților cu arsuri grave, precum și pentru dispozitivele medicale necesare procesului de recuperare, până la încheierea perioadei necesare vindecării, conform aprecierii medicului specialist;
-controalele medicale periodice, la solicitarea clinicii din străinătate, pentru pacienții care au beneficiat de finanțarea tratamentelor din bugetul MS;
-spitalizarea pacientului, precum și a însoțitorului, dacă pacientul are vârsta cuprinsă între 0 și 18 ani;
-transportul și cazarea în unități recomandate de către clinicile din străinătate, pentru pacienții care efectuează tratament în străinătate în regim ambulatoriu sau spitalizare de zi, dar și pentru aparținătorul acestora, dacă pacientul are vârsta cuprinsă între 0 și 18 ani, în limita a 50 euro/zi/persoană; precum și
-transportul și cazarea, în unități de cazare agreate de clinica sau spitalul din străinătate, pentru însoțitorii pacienților adulți dependenți de prezența acestora, în limita a 50 euro/zi/persoană, dacă motivarea necesității însoțitorului este aprobată.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult