Pacienții grav blonavi își pot continua tratamentul în străinătate, pe banii statului, în anumite condiții. Ordin al Ministerului Sănătății
Pacienții care necesită intervenții suplimentare în cazul afecțiunilor care nu pot fi tratate în țară și care nu sunt incluse în pachetul de servicii de bază ori a căror stare de sănătate nu permite deplasarea în România își pot continua tratamentul în străinătate, pe cheltuiala statului, conform unui ordin al Ministerului Sănătății, publicat recent în Monitorul Oficial. Ordinul a intrat în vigoare la data publicării, la 29 aprilie 2021.
Practic, prin Ordinul nr. 559/2021, publicat în Monitorul Oficial nr. 462/2021, care vine să modifice și să completeze Ordinul ministrului sănătății nr. 50/2004, se dă posibilitatea acestor pacienți care și-au început tratamentul în străinătate în baza formularelor emise de casele de asigurări de sănătate sau cu finanțare din bugetul MS să îl continue acolo, costurile fiindu-le decontate de către stat, prin MS.
Până acum, continuarea tratamentului în străinătate putea fi aprobată de către comisia de specialitate teritorială doar pentru pacienții aflați la tratament acolo în baza formularelor emise de casele de asigurări de sănătate și care necesitau intervenții suplimentare de urgență pentru afecțiunile menționate.
Prin ordinul amintit, se reglementează ca adulții care suferă de afecțiuni foarte grave să poată fi însoțiți, în funcție de natura și gravitatea bolii, de o persoană pentru care statul va asigura cheltuielile de cazare și transport.
În acest context, inclusiv pacienții adulți cu afecțiuni foarte grave, precum cei orbi sau imobilizați, pot merge cu însoțitor la tratament în străinătate. Aceștia au totuși nevoie să obțină aprobare în acest sens de la comisia de specialitate teritorială. Însoțirea minorilor care au cel mult 18 ani rămâne, ca și până acum, obligatorie.
Astfel, conform noului cadru legal, statul suportă, din bugetul MS, în limita acestuia, și transmite sumele aferente direcției de sănătate publică prin care s-a întocmit documentația bolnavului pentru acoperirea costurilor cu:
- tratamentul de tip medico-chirurgical, intervențional și radioterapic;
- tratamentul de recuperare medico-chirurgicală specific pacienților cu arsuri grave, precum și pentru dispozitivele medicale necesare procesului de recuperare, până la încheierea perioadei necesare vindecării, conform aprecierii medicului specialist;
- controalele medicale periodice, la solicitarea clinicii din străinătate, pentru pacienții care au beneficiat de finanțarea tratamentelor din bugetul MS;
- spitalizarea pacientului, precum și a însoțitorului, dacă pacientul are cel mult 18 ani;
- transportul și cazarea în unități recomandate de către clinicile din străinătate, pentru pacienții care efectuează tratament în străinătate în regim ambulatoriu sau spitalizare de zi, dar și pentru aparținătorul acestora, dacă pacientul are cel mult 18 ani, în limita a 50 euro/zi/persoană; precum și
- transportul și cazarea, în unități de cazare agreate de clinica sau spitalul din străinătate, pentru însoțitorii pacienților adulți dependenți de prezența acestora, în limita a 50 euro/zi/persoană, dacă motivarea necesității însoțitorului este aprobată.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








